Peesitajad varasügise päikesepaistel

Postitas Looduskalender - L, 14.09.2024 - 10.10
Autorid

Pildistas Kaido Einama

Image
Arusisalik
Sisu

Arusisalik

 

Arusisalik       Zootoca vivipara

 

Varasügisesed kaunid ilmad lasevad arusisalikud sooja päikesepaistet nautima, kas majapalkidele, kividele, kändudele, lauavirnale, puuriidale või matkaraja laudteele.

Tumepruune, ringi sibavaid väikeseid sisalikuhakatisi on näha olnud juba kuu aega. Sisalikumamma haudus suve otsa oma kehas kolme kuni kümmet muna ja alates juulikuu lõpust poetas emasisalik oma pojad, keda ümbritses ainult õhuke kelme ja millest sündinud sisalikud mõne tunni möödudes vabanesid. Kuna emasisalik oma poegi kannab, siis peame tõdema, et sisalik sünnitab elusaid poegi. Vastsündinud on väga hästi arenenud ja võimelised juba samal päeval omale söödavat otsima ehk asutakse jahtima pisemaid putukaid.

Sisalikupojad peavad edukaks talvitumiseks koguma organismi piisavalt varuaineid. Suguküpsus saabub neil alles neljandal kevadel, selleks ajaks võib nendel pikkust olla veidi alla viieteist sentimeetri. Seejärel poegivad emasisalikud igal aastal ja mõni eriti pikaealine sisalik võib tähistada isegi oma kümnendat sünnipäeva.

Kas on täiskasvanud sisalikel sooliselt võimalik vahet teha?

Värvilt on arusisalikud valdavalt pruunikates toonides, kuid värvivarjundid võivad ulatuda hallist kuni oliiviroheliseni. Lähemal vaatlusel märkame mõne isendi seljal või külgedel nii tumedaid kui heledaid jooni ehk täppe seljal. Kui loomakese kõhualune paistab olevat ühtlaselt hele või kollakas, on suure tõenäolisusega tegu sisalikuemandaga, aga isendite mustrid on erinevad nagu meie sõrmejäljed.

Isastel sisalikel puuduvad seljal jooned, aga nende selga ehivad rõngastäpid, mis keskelt heledamad. Punakas või telliskivi karva kõhualune jääb loomakest küljepealt vaadates täiesti märgatavaks. Kuid kõhualuseid tumedamaid täppe võib olla mõlemal sugupoolel.

Uudishimulikke hoiatame.

Palun ära haara sisalikku sabast. Sisalik jätab vaenlase rünnaku korral oma vingerdama jääva saba maha, et samaaegselt põgeneda. Kuid organismi varuained paiknevad sisalikul just sabaosas, et rahulikult talv üle elada. Sabata tegelasi märkame vahel liikumas ja neil kasvab ka uus saba, kuid uue saba suurus jääb silmnähtavalt pisemaks.

Kui sügisesel ajal sisalik pihku võtta ja loom oma saba maha peaks jätma, tuleks arvestada, et selline isend talve üle ei suuda elada.

Umbes kuuvanune noor sisalik

 

Umbes kuuvanune noor sisalik

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.