Suvi sai läbi

Postitas Looduskalender - P, 22.09.2024 - 07.07
Autorid

Kirjutas ja pildistas Jaanis Prii Saaremaalt

Image
Sutu rand Saaremaal
Sisu

Sutu rand Saaremaal

Täna, pühapäeval, 22. septembril lõppeb suvi ja algab sügis. Mitte ainult astronoomiliselt, vaid päriselt ka. Veel eile, laupäeval oli merevesi minu kodukohas Saaremaal, Sutu lahes suviselt soe. Vee temperatuur oli 19 kraadi. Mõnus ujumine.

Täna keerab tuule põhja ja see viib Saaremaa lõunarannikul sooja vee rannast ära. Suvel mandrimaa külalised ikka vahel küsisid, „kus see kõige soojem merevesi ka on ? “. Muidugi vahel on nii ja naa, aga tavaliselt on vesi kõige soojem seal, kus tuul mere poolt. See peab sooja vee lahtedes sees.

Vihmaga suuremat osa Saaremaad sel suvel ei kostitatud. Juunikuus sadas Roomassaares 48 mm, juulikuus 55,8 mm ning augustis 55,9 mm.

Mäletame juulikuiseid suursadusid Lõuna Eestis, kui 24. juulil sadas Viljandis korraga 17 mm ja 6. augustil sadas Tartus 6. augustil terve kuu normi või enamgi.

Juulis sadas Pärnumaal nime kohaselt kõige enam Kaansool 252,2 mm ja augustis oli rekord 204,8 mm Tahkuse käes.

Saarelt vaadates torkab silma, et just saartel sadaski suve lõpus väga vähe. Näiteks Ruhnus sadas sellelsamal muidu üsna vihmasel augustil  32,8 mm , Vilsandil 40,3 mm ja Kihnus 51,9 mm.

Merevesi oli kenalt soe. Augusti lõpp tõi endaga kaasa millimallikate uputuse, nii et vahel ujusid meres nagu supi sees.

Räim kuivab ja vapsikud võtavad manti

Räim kuivab ja vapsikud võtavad manti

Kala kohta ei oska öelda. Poepidajad kurtsid, et Nasva lesta ei ole ja seda kala tuli tuua pigem Kihelkonnalt. Nüüd lesta veel liigub, aga rõhk on rohkem räime peal. Kui see esmalt ära kuivatada, siis pärast kartuli peal keedetuna maitseb hää nii kala, kui kartul.

Sutu lahe ääres on ilus liivarand, aga sedagi kummitab eutrofeerumine ja kinni kasvamine. Pilliroog vohab ja merre viib nüüd vaid kitsuke jalgrada. Veel kolmekümne aasta eest roogu praktiliselt ei olnud.

Pillirooga on püsti hädas paljud rannaalad. Enamik selles ei kõlba ka rookatuste tegemiseks ja paljuks neid katuseid ikka tehakse.  Lihulas põletatakse roost ja luhaheinast toasooja.

Saarlane Madis Tiik soetas endale aga hiljuti roosilo masina ja teeb nüüd värskest roost loomasööta.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.