Pildistas LK team
Viimane foto Urmas Tartes, loodusemees.ee
Jõhvika kasvukoht
Huulheinad Drosera
Huulheinalisi kasvab meie looduses kolm kuni neli liiki, kuid on väikesekasvulised ja putuktoidulistest taimedest tuntuimad. Huulheinu võiks proovida otsida punasekarvaliste turbasammalde vahelt, aga tillukesi sama värvitooni taimi on päris keeruline leida.
Huulhein
Ümaralehine huulhein on meil kasvavatest huulheina liikidest sagedasem ja tavalisem, kasvades veidi kuivemate rabade ning siirdesoode vähetoitelises happelises turbapinnases. Sellistes kasvukohtades ei leidu taimede arenguks piisavalt vajalikku lämmastikku ja nii tuleb elutegevuseks vajalik lämmastik hankida putukatest toitudes lagundades loomset valku.
Kuidas huulheinad putukaid püüavad?
Huulheinad püüavad oma saagi lehtedel olevate pikkade, punaste näärmekarvakeste abil. Iga näärmekarvakese tipus on vedelikutilk, mis ei kuiva ära ka suvise põuaga.
Rootsi botaanikute andmetel suudaks üks meie rabas kasvav huulheina taim oma lehtede kaudu ära seedida kuni paar tuhat pisikest putukat. Suuremaks huulheinte saagiks võiksid olla päevaliblikad, aga siiski harvemini.
Huulheinte näärmekarvakesi katab liimjalt kleepuv vedelik ja mida rohkem taime näärmekarvakestele maandunud putukas rabeleb, seda kindlamini jääb saak lehe külge kinni ning sama vedelik lämmatab ka putuka hingamisteed.
Edaspidine toimub juba aegluubis: mõne minuti pärast on näärmekarvakesed juba pöördunud liimi külge jäänud putuka suunas, aga taime lehe keerdumine saagi ümber võtab aega umbes ööpäeva.
Nii saab alguse putuka seedimine huulheinte poolt. Näärmekarvakeste vedelik sarnaneb mingil moel inimese seedimisele, kus lõhustatakse sarnaselt valkude ja rasvade ensüüme.
Huulhein on püüdnud niidu-võrkliblika
Ööpäevaga jõuab taim ära seedida putukate pehmemad osad. Kuid alles nädala või paari möödudes ajab huulheina leht ennast uuesti sirgu, et oodata uut maanduvat saaki. Kui lehelt peaksid paistma veel suurema saagi tiivad või jalad, siis teadmiseks, et need kaovad lehelt vihmade ja tuultega.
Kuidas sai huulhein oma nime?
Eks ikka rahvameditsiinist, sest huulheinte poolt eritatavat kleepnõret määriti antiseptikuna põletikuliste nahahädade raviks, aga samuti leevenduseks katkistele huultele.