RMK Põlula kalakasvatuse palve
15 kuu vanune märgistatud tuur. Tuura tabamise korral ootame andmeid isendi pikkuse ja kaalu kohta ja märgistatud kalade puhul ka märgise numbrit. Kala tuleb aga elusana vette tagasi lasta!
Atlandi tuur ehk läänetuur Acipenser sturio
Narva jõkke asustatud tuurad on nüüdseks Soome lahes laialt levinud, taaspüüke on registreerinud nii Eesti, Venemaa kui ka Soome rannikuvete kalurid. Kalad on olnud heas konditsioonis ning kalurid on tuurad püügi fikseerimise järel vette tagasi lasknud. Kuigi taasasustatud kalade kogused on seni veel suhteliselt väikesed ja taasasustustööde periood on praeguseks olnud lühike, lubavad esialgsed Läänemeremaades, sealhulgas Eestis läbi viidud uuringute andmed järeldada, et noored tuurad kohanevad looduslike oludega väga hästi.
Põlula märgistega lõhesid püütakse ka teistes Läänemere-äärsetes riikides – Soomes, Lätis, Leedus. Taaspüügiteateid on tulnud nii Poolast ja isegi Taanist.
Eri projektide raames märgistavad kalu ka teised Eesti asutused: Tartu Ülikool (ahven, haug), Eesti Maaülikool (angerjas), Eesti Loodushoiu Keskus (mitmed kalaliigid). Mõnikord satuvad kalurite püünistesse teistes riikides märgistatud kalad. Näiteks Soomes märgistatud meriforellidel ja merisiigadel on kombeks tulla toituma Eesti rannikumerre.
Aastatel 2018 kuni 2024 on RMK Põlula kalakasvatustalitususele teatatud kokku 656 märgisega kala püügist.
Mida teha, kui püüdsite märgisega kala?
- Märkige üles kalamärgise number, püügi aeg ja koht, kala pikkus ja kaal ning püünise liik. Kui olete kala elusana tagasi lasknud, siis andke ka sellest kindlasti teada. Tähtis on teatada märgise number.
- Kui andmed ei ole täpsed, võib saata ka umbkaudse info – iga teadmine on väärtuslik.
- Teateid märgistatud kalade kohta võtame vastu ka juhul, kui kalamärgis on pärit teiste Eesti või välisriikide asutustest.
- Kõik märgisega kaladest teada andnud inimesed saavad soovi korral 6-eurose tasu, väikese kingituse – landi – ning teabe püütud kala asustamise kohta. Selleks tuleb RMK Põlula kalakasvatustalitusele saata oma kontaktandmed.
- Märgisega kalast võib teatada Põlula kalakasvatustalituse e-posti aadressil: margis@rmk.ee
aga samuti RMK kodulehel asuva ankeedi kaudu või helistades märgisele trükitud telefoninumbrile.
Läänemere võimast hiiglasest: LINK