Pühade saabudes harilikust kuusest

Autorid

Fotod Arne Ader, loodusemees.ee

Härmatis kuuseokstel

Härmatis kuuseokstel

Sisu

 

Harilik kuusk       Picea abies

 

Kui suvise pööripäeva aegu on inimestele oluliseks puuks kask, siis aasta lõpul pakub kuusk meile napiks jäänud rohelust. Kuusk oli talvisel ajal oluliseks puuks meie inimestele juba enne kristlike jõulupühade saabumist.

Harilik kuusk on meie looduses kasvava ainsa kuuseliigina väga varieeruvate tunnustega ja seda ollakse kindlasti märgatud. Erinevaid hariliku kuuse vorme ja teisendeid on saja kolmekümne ringis, seda nii erinevas võras kui kuusekoore värvustes, erinevates vormides lühterkuusk, usskuusk jne., aga samuti okaste või võrsete kujus. Omavahel erinevad ka lagedal paigal ja metsas kasvavad puud.

 

Mägiste lühterkuusk

Mägiste lühterkuusk

Kuuse latv jääb pea alati terava tipuga ja see näitab, et puu kasvab edasi veel äärmiselt kõrges vanuses. Üle paarisaja aastased kuused ei ole meie metsades haruldased, olenemata tänapäeval levivatest kuusikute kahjustustest.

Neljatahulised kuuseokkad paiknevad okstel tihedalt ja see viitab varjulembesele puuliigile. Kuused suudavad vastavalt uuringutele kõige tulemuslikumalt kasutada päikeseenergiat, kui võrrelda meie teiste taimekooslustega.

Tõeliselt rikkalikud käbiaastad korduvad harilikul kuusel viie kuni seitsme aasta järel.

Murdunud kuused

Murdunud kuused

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.