Ilvesepojad peavad iseseisvalt hakkama saama

Autorid

Rajakaamera ülesvõte Laranjeiras, LK foorumist 

Foto Arne Ader, loodusemees.ee  

Image
Sisu

Isaloom ringi hulkumas

 

Ilves ehk harilik ilves       Lynx lynx

 

Ilvestel algas veebruarikuu alul jooksuaeg, mis võib kesta märtsi lõpuni. Kui meie ainsad kiskjalised kaslased alustavad oma tegevust tavaliselt hämaras, siis jooksuajal võime neid peidulisi kiskjaid kohata või isegi kuulda päevasel ajal. Täiskasvanud kiskjatel jääb sel ajal teisejärguliseks isegi saakloomade küttimine.

Kõige raskemasse seisu jäävad üheksa kuu vanuseks saanud ilvesepojad. Emailves on muutnud järglaste suhtes hoolimatuks  või isegi vaenulikuks, sest  teda huvitavad pigem isailveste lõhnamärgid. Noorloomadel ei ole neile teadmata jooksuajast rõõmu, sest nende kohustus on iseseisvuda ja samas püüavad vältida kohtumisi isailvestega. Nädalavahetusel oli Koerus näha kahte noort ilvest iseseisvalt liikumas, aga kas nad saavad iseseisva eluga hakkama, on küsimus. Elu metsas on karm, sest umbes ainult pooled ilvesepoegadest sirguvad täiskasvanuteks. Emailvesed saavad suguküpseks teisel eluaastal, kuid esimene pesakond sünnib neil pigem kolmandal eluaastal. Isasloomad suguvõimestuvad alles kolmandal eluaastal.

Ilveste üldarvukuseks võiks olla kuni seitsesada isendit, aga kas tänavuse jooksuaja tulemusena ületab pesakondade arv saja piiri on igati küsitav. Meie ilveste populatsioon on madalseisus.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.