Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
Hariliku füüsali talvitunud mari võrkjas õietupes
Nädal kujunes väga soojaks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 2,2…6,8 kraadi piires, mis ületas normi (keskmine 1991-2020) nelja kuni kümne kraadi võrra.
Esmaspäeva hommikul oli veel kohati varjulisemates kohtades lumi maas. Avamaastikul oli rohkem lund näha künnipõldudel, kui talikultuuridega põldudel. Sama päeva õhtupoolikul tõusis õhutemperatuur nelja kraadini ja lumi sulas kõikjalt ära.
Taliteraviljapõld
Teisipäeva ja kolmapäeva vahelisel ööl sadas lund ja lörtsi, kuid maapinnale jõudes sulas see kiiresti ära ja kolmapäeva hommikul lumikatet maas ei olnud.
Neljapäevast kuni nädala lõpuni tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid siinkandis üle kümne kraadi. Nädala maksimaalseks termomeetrinäiduks õhus registreeriti Jõgeva ilmajaamas reedel 11,1 °C.
Kõige külmem öö oli pühapäeval, kui minimaalne õhutemperatuur langes -3,0 kraadini ja hommikul oli rohumaa hallast valge.
Künnivaresed ja kaks hakki
Esmaspäevaks olid esimesed künnivaresed Jõgevale jõudnud. Esialgu oli neid vähe (märgati viit lindu) ja häält nad peaaegu ei teinud. Neljapäevaks oli aga linde juba palju ja kisa pesade juures muutus valjuks.
Kõva häält tegid ka linna kohal tiirutavad ja majade katustel pesitsuskohti kaitsvad hõbekajakad.
Nädala teisel poolel saabusid esimesed põldlõokesed, kiivitajad ja kuldnokad. Pühapäeval võis juba kõikjal Jõgeva ümbruses kuulda lõokeste laulu.
Nädala jooksul liikusid linnas ringi kaks siidisabade parve.
Õnnestus näha üle linna lendamas mitut hanede parve, üksikut sookurge ja kahel korral hiireviud.
Lume alt ilmusid lepikus välja punased harilikud karikseened.
Lumikellukesed
Aedades hakkasid massiliselt õitsema lumikellukesed, lumekupud ja üksikud esimesed krookused.
Soojemates kasvukohtades võis näha nädala lõpus õitsemist alustamas ka märtsikellukesi.
Hall lepp õitsemas
Sarapuud ja lepad hakkasid nädala teisel poolel õietolmu levitama.
Jõgeval 10.3.2025.