Koprakaamera lõpetab

Опубликовано Looduskalender - вт, 10/31/2017 - 08:08
Autorid

Tekst ja pildid Tiit Hunt, www.rmk.ee

Содержимое

Selleks korraks jätame koprad omapäi ja lõpetame veebikaamera otsepildi
kopratammilt.

Aprillist alates oli võimalik jälgida kobraste tegemisi nende kuhilpesa juures, siia sai pinnasesse torgatud ka mitmeid värskeid puutüvesid, et saaks vaadata kuidas kobras puud langetab. Nii nad siis neid oma valitud ajal ja kiirusel pikali närisid, küllap peaasjalikult selleks, kui tekkis vajadus koguda 50 m allavoolu asuva tammi ehituseks sobivat materjali. Puukoort kasutati ka toiduks kuni oli juba piisavalt maitsvaid rohtseid taimi kasvanud.

kobras

Kuhilpesa ja selle ümbrus polnud mõistagi ainult kobraste päralt, siin käis vilgas
linnuelu pildis ja hääles, rääkspardi pojad koorusid kuhilpesa jalamil olnud pesast.

Andunud linnuhuviline pani kirja pea 110 linnuliiki, keda kaamerast kuulis või nägi. Kord tuli kodukakk infrapunavalguses kaamera ette kuivanud oksale hiirt sööma, teiste harvade külaliste seas olid hiirevu, ristpart, jääkosklad, hallhaigur, musträhn...
Ka mitmed imetajaliigid käisid kuhilpesa juures uudistamas või jäi see lihtsalt teele
ette. Põdra tee viis otse üle kuhilpesa, metsnugiseid ja rebaseid võis aeg-ajalt näha pesa otsas istumas või selle ümber nuuskimas. Üsna tihti ilmusid pildile metskitsed – sarvedega ja ilma. Mõnikord oli näha ujumas kobraste allüürnikku vesirotti.

metskits

hallhaigur

Juulis paigutasime kaamera ümber lähedal asuva kopratammi juurde, et saaks jälgida loomade toimetamisi tammi juures. Kobraste tammiremonti sai vaadata küllaga sest ga kord, kui inimesed tammi lõhkusid, tegid usinad loomad selle jälle hämmastava kiirusega korda. Inimesed tahtsid ju, et nende maa ei hakkaks uputama, koprad aga, et urusuudmed oleksid turvaliselt vee all – nii see käis nagu kahemehesaag.
Tänaseks on lakkamatute vihmasadude tõttu kobrastest sõltumata põllud ja piibrite
urusuudmed vee all. Nõnda polegi vaja tammi ehitada ja pole ka midagi lõhkuda. Vett on ehk mõlema poole jaoks liiga palju.

mustkurg

Kindlasti kõige haruldasem nähtud liik kopratammil oli seal oksaraagude vahelt
toidupoolist otsiv must-toonekurg

Jäälinnud lennus ja pajuoksal istumas ning kaks koprapoega näitasid end emaga koos.

PS: Vett on kaamera juures tõesti nii palju, et peab olema leidlik selle transpordiks sest kaamerajaama ümber paigutamine nõuab autokäru. Seekord läheb sõit juba uuele hirveplatsile.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.