Sookurg Loode seiklused Vahemerel

Опубликовано Looduskalender - ср, 02/28/2018 - 16:16
Autorid

Kirjeldab Aivar Leito

Foto Jose A. Román

Изображение
Sookurg „Loode“ (keskel) talvekorteris Hispaanias
Содержимое

Sookurg „Loode“ (keskel) talvekorteris Hispaanias

20.veebruari ennelõunal alustas kevadrännet eelmisel suvel Sõrves Saaremaal suure pojana püütud ja saatjaga märgistatud sookurg „Loode“.

Talve veetis ta Extramadura maakonnas Lääne-Hispaanias. Esimese rändehüppega jõudis ta 24. veebruari õhtul Laguna de Gallocanta tuntud rändepeatuspaika mida ka meil pesitsevad kured nii kevadel, kui sügisel kasutavad.

Ränne jätkus juba järgmisel päeval 25. veebruaril ning sama päeva hilisõhtul jõudis ta juba Port Ligat sadama kohale Vahemere ääres, Lõuna-Prantsusmaa rannikul ning jätkas peatumata lendu Vahemere kohal terve öö ja järgmise hommikupoole mere kohal ehk järjest 14 tundi läbides ca 500 km. Esmalt lennati ca 175 km otse idakagu suunas kuid pöörati siis keset merd ots ringi ja tuldud teed tagasi. Kui rannani jäi veel 40 km pöördus sirgjoonelt rannikuga otse põhja suunas kuni Montpellier linnani Prantsusmaa lõunarannikul. Sealt edasi veel 40 km piki randa ida suunas edasi kuni hästi tuntud Camargue sookurgede rändepeatus- ja talvitumispaika kus peatub ka viimastel andmetel ka täna 28. veebruari hommikul.

Uskumatu aga kurg „Loode lendas 25. veebruari õhtust kuni 26. veebruari keskpäevani mere kohal ilma maandumisvõimaluseta 14 tundi jutti ning läbis ligikaudu 500 km!

Kuna oli öine aega ning lennukõrgus oli mere kohal vaid paarikümne meetri ümber, siis ei saanud sookurg näha maad, mida visuaalse orientiirina kasutada vaid lendas oma „kompassiga“ täpselt õigesse kohta st sealkandis ainsasse sookurgede rände- ja talvitumispaika!

Ilmselt ei rännanud „Loode“  üksinda, vaid koos oma vanemate ja teiste kogenud vanalindudega, kellel kogu rändeteede võrgustik peas!

Selline nüüdseks sooritatud rändelend, kaugel mere kohal tõestab, kui võimakad lendajad ja navigerijad meie sookured on!

Merelt tagasipöördumise põhjuseks võib pidada, et linnuparve tabas merel tugev vastutuul.  Sookured loobusid tuulega võitlemast ning kasutasid taandumiseks alus tagant- ja siis külgtuult, mis nõuab palju vähem energiat.

Kui jälgida ilmakaarte või Euroopa ilmauudiseid, siis on üpris selge, et neile tuli vastu Põhja-Euroopa hõivanud, võimsa külma kõrgrõhkkonna jäine hingus, mis on jõudnud kuni Vahemereni. Ilmselt ei kesta see külmalaine kaua ning meie kured saavad koduteed jälle jätkata.     

 

P.S.

Lindude rändekaart on üleminekul kevadhooajale, lähipäevil saame jälle uut teavet.

 

Filmi „Free like a crane“ (D'autres terres plus douces) esilinastused Tartus:

 

1. märtsil kell 12:00,  EMÜ peahoone aula (Kreutzwaldi 1a)

2. märtsil kell 15:30,  Tartu Elektriteat (Jakobi 1)

 

Vaata täpsemat teavitust:

http://pk.emu.ee/teadusinfo/kurefilm/esilinastused

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.