Kihutav kull

Опубликовано Looduskalender - сб, 08/10/2019 - 08:08
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Содержимое

… sest kaasa Mikk Sarv oli just sellel päeval sündinud, tulemärgiga otsa ees. See sündimise päev sütitab inimestesse Meie peres on tänane lauritsapäev ikka tähtsal kohal olnud, pideva tulesädeme ja paneb neid ereda leegiga põlema. Ehk ka liiga kiiresti põlema...

Aga lauritsapäev oli vanarahva jaoks tähtis päev, see oli pöördepunktiks paljudes töödes. Algas rukkilõikus ja algas ühteaegu ka rukkikülv, sellest päevast merest toodud räimed olid rasvasemad. Ja ajal, kui kartuleid ei kasvatatud veel looride all, sai just lauritsapäevast esimesed maaubinad patta ja puustki võis juba õunapunne söömiseks korjata, neil polnud enam rohumaitset.

Ilmaennetes polnud vahet, kas sadas või mitte, ühtemoodi ennustati sel päeval tuleohtlikku sügist. Tuleohtlik oli ta sellepärast, et kes veel heina tegi, siis päris ära see ei kuivanud ja küünid võisid iseenesliku süttimise tõttu maha põleda. Rukis, mis kuivama toodi, oli samuti niiske ja ka see võis kergesti süttida. Ja eks augustivälku ja -põuda kardeti. Vanal ajal ei tulnud kellegil pähe muinastulede ööd pidada ja lõkkeid süüdata. See oli loitsuähvardusega keelatud.

Toas tule ülesvõtminegi on sel päeval keelatud. Ja peame ainult tänapäevaseid aknameistreid tänama, et suurte klaasakende tõttu meil tubades palju valgust on ja saame rahvatraditsioone järgida.

Klaasaknad võivad aga lõpetada kergesti meie sulissõprade elu. Küllap olete märganud, kuidas kuldnokad ja kiivitajad juba suurtesse parvedesse koonduvad. Aga enamasti jääb märkamata, et rändavad ka kullilised.

 

Lõopistrikud

Lõopistrikud ( www.loodusemees.ee )

Mu vend Enn Vilbaste ütleb, et nii lõopistrikud kui ka punajalg-pistrikud kihutavad juba lõuna poole. Nõndasamuti raudkullid, kes väiksematele lindudele rändel jahti pidades ja aknaavas läbipääsu nähes, võivad vastu aknaklaasi põrgata. Sellist peapõrutusega lindu õnnestub vaid vahel harva elule äratada. Seega võiks linnusõbralik inimene praegu oma akna kollaseid post-it tähekesi ja lehekesi täis kleepida. Saagu sellest uus lauritsapäeva traditsioon.

Punajalg-pistrikud

Punajalg-pistrikud ( www.loodusemees.ee )

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.