Õnnitleme - Kalle-Mart Suuroja 75!

Опубликовано Looduskalender - сб, 10/03/2020 - 11:11
Autorid

Tekst Anne Põldvere

Video Tiit Lepik

 

Содержимое

Kalle-Mart Suuroja (s. 03.10.1945) on Eesti tuntuim geoloog-kaardistaja, meteoriidikraatrite uurija ja väsimatu geoloogia populariseerija.

Ta lõpetas Tartu Ülikooli geoloogia osakonna 1969. aastal ja asus tööle Eesti Geoloogia Valitsusse / Eesti Geoloogiakeskusesse / Eesti Geoloogiateenistusse, kus tema põhitööks on olnud geoloogiline kaardistamine. Kaardistamistööde käigus avastas ta Kärdla ja Neugrundi meteoriidikraatri struktuurid ja kirjutas magistri- ja doktoritöö nende meteoriidikraatrite ehituse uurimisest. 1997. aastal koostati tema juhtimisel Eesti aluspõhja geoloogiline kaart mõõtkavas 1:400 000 koos seletuskirjaga. Samuti tuntakse teda, kui Kärdla mineraalvee avastajat ning Eesti rändrahnude, maavarade (põlevkivi, lubjakivi, graniit, mineraalvesi, polümetallid) ja tektooniliste nähtuste (rikked, kerked, pealenihked ning glatsiotektoonika) innustunud uurijat.

Geoloogi töö kõrvalt on ta korraldanud Arbavere välibaasi (rajati 1972. aastal) väljaehitamist ja puursüdamike hoidu.

K.-M. Suuroja on osalenud paljudel geoloogilistel ekspeditsioonidel välisriikides ja avaldanud rohkelt teadusartikleid rahvusvaheliselt tunnustatud väljaannetes. Tema sulest on ilmunud veel loodust tutvustavaid artikleid, lühijutte, raamatuid, novelle ja kuuldemänge ja ta on ka Saaremaa meteoriidikraatri teket kajastava filmi „Kaali saladus“ kaas-stsenarist.

Aidanud koostada Eesti kivimeid tutvustavaid ekspositsioone ja üldhariduslike koolide õppekogusid. K.-M. Suuroja looduslikke protsesse tutvustavad ettekanded on oodatud erinevate huvigruppide üritustel ja Looduse Omnibussi retkedel. Ta korraldas ligi 25 aastat Eesti Geoloogiakeskuse iga-aastast Aprillikonverentsi.

Теги

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.