Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula
Fotod Arne Ader
Allirahu, foto: mapio.net
Rekord nr. 318 Suurim hallhüljeste lesila
Suurimaks hallhüljeste lesilaks Väinameres peetakse Allirahu saarterühma. Allirahu asub Saaremaal, Vätta poolsaarest kagus, pindalaga 2,7 hektarit. Seal on loendatud kuni kaks tuhat hallhüljest.
2005. aastast on Allirahu looduskaitseala.
Hallhülged lesilas. Veebikaamera kuvatõmmis Fleur, LK foorumist
Rekord nr. 319 Suurim merelise eluviisiga imetaja
Hallhüljes Halichoerus grypus
Meie looduse suurimaks mereimetaja on hallhüljes, kelle suured isasloomad võivad kaaluda kuni kolmsada kilogrammi üle 2,5 meetrise kehapikkuse juures. Emasloomade kaal on tagasihoidlikum kuni 250 kilogrammi.
Hallhüljeste seirekaamera vahendusel igati tuttavad.
Kakrarahude pesad on nummerdatud ( www.loodusemees.ee )
Rekord nr. 320 Suurim kalakajakate pesitsuskoloonia
Kalakajakas Larus canus
Suurim kalakajaka pesitsuskoloonia asub Väinameres, Kakrarahul, kus pesitsevad kõrvuti tuhanded kalakajakad.
Klibune Kakrarahu asetseb Puise ninast kilomeetri jagu lääne pool: pindalaga 2,2 hektarit ja rannajoone pikkusega 1,7 kilomeetrit, mis oleneb merevee tasemesse ja nii võib kõrge veeseisu korral olla Kakrarahu jagatud mitmeks erinevaks saareks.
Maailma vanimaks elanud kalakajaka lugu – Marta
Kalakajakas Marta
Kalakajakas Marta koorus 3. juunil 1981. aastal Kakrarahul ja pesitses samas 33. kevadel.
Marta esimene paarisuhe kestis seitse aastat, kuni kaaslase surmani. Teine kooselu kestis vaid aasta, aga kolmas ja viimane kooselu kalakajakas Oskariga kestis 21 aastat, kuni Marta surmani.
Viimati pesitses Marta kakrarahul 2015. aasta kevadel, pesas oli kolm muna, kuid kajakapoegi ei koorunud. 2016. aasta kevadel, peale talvitumist Lõuna-Inglismaal Marta oma pesitsuspaika Kakrarahule enam ei saabunud.
2015. aasta kevadeks pesitses pikaajaliste vaatluste ja loenduste andmetel Kakrarahul hulk Marta järglaseid: kümme last, üheksa lapselast ja kaks lapselapselast.
Enne Martat oli teadaolevalt maailma pikima elueaga kalakajakas Taanis elanud lind, kelle elueaks loeti 33 aastat ja 8 kuud.
Marta elukäiku jälgis teadur Kalev Rattiste.
Ornitoloog Kalev Rattiste. Kakrarahu