Kassikaku pesakaamera 2022

Опубликовано Looduskalender - вт, 03/22/2022 - 01:22
Autorid

Triin Leetmaa, Urmas Sellis, Rein Nellis www.kotkas.ee

Содержимое

otsestriim | uudised | foorum  

 

Kassikaku pesapaika paigaldasime kaamera esmakordselt. Kuigi mujal Euroopas pesitsevad kassikakud sageli kaljudel, siis Eestis pesitsevad nad üldjuhul maapinnal mõne kännu või tüve kõrval, aga võivad kasutada ka suuremate röövlindude pesi või muid maast kõrgemal asuvaid aluseid. Põhja-Eestis on just üks niisuguse pesapaik, kus kakud tänavu loodetavasti tehislikul pesaalusel pesitsevad. Kaameras nähtava platvormi ehitas Randar, kes seda paari on jälginud. Mullu sellel kassikaku paaril poegi ei olnud, kuid varem on nad mitmel järjestikusel aastal edukalt pesitsenud.

Kassikakk on Eestis üks ohustatumaid linnuliike, kelle arvukuseks hinnati 2019. aastal 30-50 paarile. Levinud on ta peamiselt Eesti rannikulähedastel aladel. 2021. aastal lennuvõimestus Eesti teadaolevatel pesapaikadel vaid neli poega, kellest kaks hukkusid veel enne talve. Probleemiks on sellele liigile inimestepoolne häirimine pesitsusajal, vanalindude vähesus, saakobjektide arvukuse vähenemine ja saakloomade saastatus mürkidega. Kassikaku arvukus liigub allamäge ka meie naabermaades Soomes ja Lätis. Soomes on röövlinnuseire andmetel alates 1990-ndate keskelt koos väikeste prügimägede likvideerimisega kassikaku arvukus langenud 3% aastas. Eesti trend on sarnane, kuid lindude vähesuse tõttu on seda raskem arvutada.

Kassikakud alustavad pesitsemist veebruaris, kui toimub mäng ja pesapaiga valimine. Väga varased kurnad võivad pesas olla juba veebruari viimastel päevadel, kuid enamasti muneb emaslind 2-3, harva ka 4 valget muna, märtsi lõpus - aprilli algul. Pojad kooruvad peale 34-36 päevast haudumist aprilli lõpus või mai algul ja püsivad pesas juuni keskpaigani. Pesast lahkuvad kassikaku pojad enne lennuvõimestumist ning vanalinnud toidavad neid pesakoha läheduses septembrini. Kassikaku peamisteks saakobjektideks on väikesed närilised (eelkõige mügri) ja linnud alates värvulistest kuni kurvitsate ja hanelisteni. Väiksemal määral toitub kassikakk ka kahepaiksetest ja roomajatest.

Kaamerapesa asub Eesti põhjarannikul, küllaltki lähedal teele ning taludele. Seetõttu võib aeg-ajalt kuulda inimtekkelist müra. Loodetavasti ei hirmuta kassikakke juhuslikud möödakäijad. Vanalindudel rõngaid ei ole, mistõttu ei tea me nende päritolu. Emaslind on pisut suurem, tema ei huika, pigem krääksub. Isaslindu kuuleme enam ja ka pesaalusel on ta enne pesitsemist rohkem käinud.

Kaamerat on võimalik liigutada, aga tõenäoliselt me seda eriti tihti ei tee. Enamus huvitavat tegevust toimub eeldatavalt pesa juures. Mujalt on kaku ülesleidmine keeruline, sest kaamera asukohast kõrgemale sellega vaadata ei saa. Kaamera ja mikrofon asuvad pesast 7-8 meetrit eemal.

Otseülekannet pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Pesakaamera seadsime töökorda märtsi algul. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes. Sama võib juhtuda hooldustööde ajal.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi (https://elfond.ee) toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Keskkonnainvesteeringute Keskus (https://kik.ee/et) toetab kassikaku kaamera ostmist, ülespanekut, mahavõtmist, hooldamist ja info jagamist.

Kassikaku pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera foorum veebis

Eestimaa Looduse Fond - serveriruu

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi

Maaomanik Enno - tänu maaomaniku soosivale suhtumisele saab kassikakk seal pesitseda

Inspektor Randar - seiretegevused

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral suurt mõtet!

    

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.