Metsisekaamera 2022

Опубликовано Looduskalender - пн, 04/11/2022 - 23:27
Autorid

Tekst: Triin Leetmaa ja Urmas Sellis

Fotod: Fleur, Andres Kalamees, Urmas Sellis

Содержимое

otsestriim | uudised | foorum

Metsisekaamera on koos Eesti Ornitoloogiaühinguga paigaldatud Lääne-Virumaale Tudusoo linnuala metsisemängu, kus seire käigus loendati 2019. aastal kuni üheksa mängivat kukke. Kaamera asub metsisemängu keskmes, kuid tuleb arvestada, et kuked liiguvad mängu ajal ringi ning neid kõiki ei pruugi kaamerast näha. Ka ei ole kaamerast võimalik tuvastada häälte suunda, mis teeb kukkede leidmise keeruliseks. Seetõttu ei asenda metsisekaamera traditsioonilist seiret, aga on seirele täienduseks ning täpsustuseks.

Metsiste jäljerajad, tiibadega on kuked tõmmanud ka kriipse lumele.See koht paistab ka kaamerast
Metsiste jäljerajad, tiibadega on kuked tõmmanud ka kriipse lumele. See koht paistab ka kaamerast.

Metsised ei tegutse kaamera ees ööpäevaringselt, vaid saabuvad mänguplatsile õhtul päikeseloojangu ajal. Sellest annab tunnistust suure robinana kostuv sisselend mängupaika. Hommikul algab metsisemäng juba pimedas, 2-3 tundi enne päikesetõusu ja kestab keskhommikuni, mil kuked mängupaigast eemale puhkama ning toituma suunduvad.

metsis

Igal metsisekukel on mängus oma territoorium, aga kõik tahavad paremat endale. Kanade mängu saabumisel territooriumi piiridest enam ei hoolita ja siis võib kukkede vahel ka kakluseks minna. Nii mõnelgi metsisekukel võib näha kaklustes saadud arme näos või kaelal. Tavaliselt piirduvad duellid siiski vaid poosetamisega.

Metsisekaamera
Metsiste kohalolekust annavad märku ka väljaheited puude all. Lume sulades ilmuvad need nähtavale.

Kaamerasüsteem paigaldati märtsi keskel. Tegemist on kaugjuhitava AXIS P5635-E Mk II PTZ kaameraga, mida operaator saab liigutada, kallutada ja zoomida. Mikrofon on kaamerast pisut eemal, et mitte oluliselt kuulda kaamera liigutamise surinat. Kaamera juhtimine pole siiski lihtne, sest mobiilne internet on inimasustusest eemal nõrgavõitu.

Kui vajalik, siis öösel lülituvad kõik voolutarbijad välja ning hommikul jälle sisse. See võimaldab varakevadel energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetada. Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pikema päeva puhul saame ülekannet edastada ööpäevaringselt. Seda saab reguleerida distantsilt, ilma kohal käimata.

Need päikesepaneelid tuleb efektiivsuse tõstmiseks viia päikesele lähemale Elina ja Urmas arutavad, kuidas seda teha võiks
Need päikesepaneelid tuleb efektiivsuse tõstmiseks viia päikesele lähemale. Elina ja Urmas arutavad, kuidas seda teha võiks.

Andmeside toimub 4G mobiilse võrgu kaudu, mistõttu võib kaamera juhtimine võrgu ülekoormuse korral olla raskendatud. 

Õnneks on inimeste ja metsiste aktiivseim tegutsemisaeg erinev. Kaamera signaali striimimiseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi serveris. Vaatajatele striimimine toimub läbi Kotkaklubi YouTube kanali.

Metsisemängu striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Metsisekaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – kaamera paigaldus ja silma peal hoidmine

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera kodu ja foorum veebis

Eesti Ornitoloogiaühing - kaamera ja liiginfo

AkuKeskus Tartus - akuabi

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi

Mitmed eraannetajad -  ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

                     

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.