Mai algus: sääsed on jumalast
Tekst: Kristel Vilbaste
Fotod: Arne Ader
Suitsupääsukeste rändeparv puhkab pajuokstel
Tinaraske taevas vajub maani. Peale kevadisi lustlike päikesepilke on see lubamatu ja kohatu... Kuhu jäi päike, äike ja vikerkaar?
Nädala neli ilmamärki:
suitsupääsukese esimesed tiirud,
ujurilend,
varsakabja kuldkroon
ja külmalaine.
Soe kevadpäike ajas aednikel näpud sügelema. Nii kevadärevusest kihelema, et seda ei saanud muud moodi ravida, kui tuli sõrmed sügavale mulda torgata. Teate seda tunnet, kui kevadsoe, rammus ja mõnus muld näppude vahelt läbi käib! Seda enam kui Lõuna-Eestis põldudel kündvad traktorid juba ööl ja päeval põldudel seemet heidavad, punane mullatolmupilv ümber pea. Nii kuiv oli mullapind veel volbriõhtulgi, kui nõiad põldudel oma kleidisabasid keerutades kõrgeid tuuletolmulonte üles heitsid. Aga sellesse pealt tolmavasse, kuid seest niiskesse ja suisa rasvasesse mulda peitsin minagi sel nädalal herne- ja porgandiseemned, tippisin maha sibulalapsed... aga ehmatuse sain ka, kui Kütiorus ühe järjekordse labidatäiega konnakoivad peenrale lebama jäid... Uhh! Kas ma lõin konna pooleks?! Aga veel suurem üllatus tabas siis, kui nägin, et nende pikkade koibade küljes on pisike ümar konn ja täiesti terve ning tundus, et ka kudemisvalmis. Jälle maakonn ehk mudakonn, punnis silmad ja püstine pupill nagu rästikul. Viisin konnaemanda marjapõõsaste alla tiigi äärde ja panin suure kivi kaitseks. Aga õhtul kuulsin, et tema printsid kloksusid hoopis teise tiigi ääres.
Sinikael-pardi emand haub nõgesepõõsasse ehitatud pesal
Kikkapüksid kullendavad
Pruunide konnade ja kärnkonnade laul on aga juba vaibumas. Konnakapsas ehk varsakabi on õitsele puhkenud ja peagi peaksid alustama rohelised konnad oma valju lärmaka laulu ja punnis põsepaunadega. Taimeriik startis nädala alguses suure hooga, soe pani haava-, lepa- ja paju isased urvad juba varisema. Nädalalõpuks olid kuldsed kikkapüksid oma õied avanud, nõndasamuti kannikesed, näsiniin on roosas õievahus. Lisaks naadisupile saab teha juba nurmenukusalatit ja nõgesesuppigi. Aga jänesekapsas ei õitse veel, see-eest on rabarberi punased varred koos rohelise lehetutiga juba piisavalt suured, murulauku saab leivale. Kõikides aedades õitsevad nartsissid ja tulbid, forsüütiad on sel aastal veidi külma saanud, aga lume all soojas olnud okste kollane õiemeri meenutab Inglismaa kuninganna kleiti.
Oled sa peoleo?
Sel nädalal tuli päevasooja tooja. Suitsupääsukesed on mitmel pool kohal. Tuli ka piibutaja väänkael, platsi sisse võtnud must - kärbsenäppide pesad on nüüd suures ohus, väljaviskaja väänkael ei halasta. Kuldnokamammid hauvad suure hooga ja vaid otse pesakasti alla minek peletab nad pesalt. Kütiorus on meil sel aastal kuldnokaisand, kes teeb perfektselt järgi peoleo laulu. Ikka ja jälle taban end küsimast: „Kas tõesti juba peoleo kohal?“ ja siis näen, kuidas tähniskuub naerdes minema lendab. Linavästrik käib salalikult suitsusauna ees, viimane aeg on vist talle näidata, et selles hoones pesitsemine ei ole väga tervislik. Naljakas on aga vaadata praegu põldudel suurkoovitaja paare, kes oma hanesuurust keha ja pikka nokka kuhugi peita ei saa. Haned ise on rõõmsalt manustamas seda vilja, mida põllumehed mullapõue peidavad. Hanesid on nii palju, et isegi Tartu kesklinnas ei lähe kümmet minutit, mil mõni salk madallennul üle pea ei vihise.
Rästik
Sääsetants kogub tuure
Õnneks ei ole ma sel aastal veel puuke näinud, kuigi väljas peaksid nad olema. See - eest tantsivad kõikjal juba esimesed sääsed. Ja ei mingit leevendust ajutisest külmalainest, putukamees Jaan Luig lubab, et tuleb jälle korralik sääseaasta, vett nende vereimejate paljunemiseks on ju piisavalt. „Sääsed on jumalast!“ lisab Luig naerdes, „Nende hooaeg tuleb lihtsalt üle elada“. Vapralt on kõike puhkevat ründama asunud ka teod, eriti palju tundub sel aastal olevat kiritigusid. Linnatänavate asfalt on aga täis selili ujureid, kes vapralt surnut teesklevad, pikad ujujalad taeva poole.
Ei tohi hiisi raiuda!
Vesi, mis tasapisi metsadest kaob, kraavid ja ojadki on juba madalamaks jäänud, annab taas võimaluse metsarüüstajatele. Maardu külamees Leo Lätti ütleb, et siis on tõenäoliselt tagasi ka hiiehävitajad ja pikk siht Mardu hiiest hakkab jooksma Peterburi maantee või koguni keemiakombinaadini. Küllap vajalikud paragrahvid kokku väänatakse, iseasi kas hiievana seepeale Maardu järve taas Muuga sadama peale ei saada, kündes pinda laiad kanjonid nagu saja aasta eest. Hiite hoidja Ahto Kaasik lisab: “Üliharuldase Mardu sanglepahiie kohal varitseb endiselt raieoht, seda tõdes reedel kohapeal käinud pühapaikade ekspertkomisjon. Keskkonnaamet ja Muinsuskaitseamet kaitsevad hiiepuude asemel nina sügaval paberites hoides metsafirma huve.“ Möödunud suvel hiie ühes otsas käinuna võin lisada, et nii võimas sanglepik nagu Mardus on vast veel ainult Hiiumaal, Luidjal.
Nurmenukud ehk taevavõtmed
Taimejutt: Taevavõtme lill – nurmenukk
Peetrus, taevaväravate-vaht, sai kord teada, et keegi on teinud valevõtmed, millega tahetakse taeva tagumisi väravaid avada taevasse tungimiseks. See kohutas teda sedavõrd, et ta pillas võtmekimbu, mis kukkus tähelt tähele, kuni langes viimaks maa peale. Peetrus saatis küll kohe ingli maa peale, et ta tooks sealt võtmed. Aga juba olid jõudnud võtmed jälje maasse jätta, kust tärkas kullakarva lill. Kui ingel jälle võtmed üles viis jäi tärganud lill ikka kasvama ja kasvab edasi igal kevadel ning avab ikka kevadise lilletaeva.
Tsitaat:
Saaremaa külvatakse nurmenuku õitsemise ajal kanepit.