Fotod: Arne Ader
Põder
Põder on meie metsade suurim loom. Täiskasvanud põdrapullil on õlakõrgust veidi alla kahe meetri, pikkust kolm meetrit ja kaalu kuni kuussada kilo – muljetavaldav. Põdrapullid hakkasid sarvi maha ajama novembri lõpus, aga imestada ei maksaks, kui mõnel noorloomal veel pulgad peas on. Arvukuseks hinnatakse üle kümme tuhat isendi.
Talv veedetakse kuivemates ning kõrgemal asetsevates metsades, kus liigutakse päevasel ajal, vaheldumisi toitudes ja puhkepause tehes. Tavalisem kooslus on põdralehm koos ühe või kahe noorloomaga, kes järgnevad emasloomale, omandades elu-, kui talvise toitumise kogemusi. Söömamuret suurtel loomadel pole, ollakse oksa ja puukoore toidul ning seda kulub täiskasvanud isendil oma 15 kilo päevas.
Põdra jälg
Sedavõrd suure looma jälgi pole võimalik teiste jälgedega segamini ajada. Täiskasvanud põdral on need 12-16 sentimeetrit pikad ja esijalgade jäljendites paistavad ka sõrgatsite jäljendid. Tagajalg astub peaaegu esijala jälge või jääb veidi tahapoole. Sageli veetakse sõraotstega lumele kaksiktriip. Rahulikul kõnnil on sammu pikkus kuni meeter, galopis liikuval kuni kolm meetrit. Sügavas lumes põder jalgu ei viitsi tõsta siis näeme „kõnnivagu“. Lumes hooga liikuv põder on võimas vaatepilt.
Põdrarajad sookaasikus. Ristsaare, Alam-Pedja