Foto: Arne Ader
Laanepüü
Laanepüü on meil põlislind, üsna väikese pea ja jässaka kehaga kanaline. Isas- ja emaslinnud on suht ühesuurused, kaaludes kolme-neljasaja grammi ringis. Lennus on kosta iseloomulikku „vurinat“ ja lendu tõusevad „lärmakalt“ kõik metsakanalised.
Laanepüüde seljasulestik on hall, tumedamate pruunikate ning hallide tähnidega. Alapool valge, seda kirjavad must-kastanpruunid laigud. Tiivad ja küljed on roostepruunid, samuti laigulised ja saba tipus must ristivööt. Isaslinnu kurgualusel on valges raamistuses suur must laik, silmade kohal ere punane triip ning kuklatutt. Emaslinnu kurgualune on valkjas, kuklatutt vaid aimatav ning veidi kahvatumat tooni on kogu sulestik. Mõlemal sugupoolel on talvisel ajal varvastel narmad.
Sügisese „mängu“ ajal septembris-oktoobris moodustunud paarid jäävad sageli talveks kokku, aga võivad ka hajuda. Talvisel ajal toitutakse peamiselt lehtpuude, enam lepa ja kase pungadest, urbadest seega lepikutes, kaasikutes või segametsades laanepüüsid kohata võimegi. Hinnanguliseks arvukuseks oleks talvisel ajal kuuskümmend kuni sada tuhat isendit.
Koostamisel on laanepüü kaitse tegevuskava, mille raames analüüsime muuhulgas ka laanepüü elupaigavalikut Eestis. Kindlasti tahaksime analüüsis hõlmata võimalikult palju häid andmeid ja e-elurikkus on loomulikult väärtuslikuks allikaks, kust linnuvaatlusi kasutame. Nii et olge hääd, sisestage lindude vaatlused ikka Eesti e-elurikkusesse:
Elupaigaanalüüsil (eriti säärase väheliikuva metsalinnu puhul, nagu
laanepüü) on aga äärmiselt oluline see, et vaatlused oleksid täpsed. Nt e-elurikkuse andmetest kasutame ilmselt ainult GPS-i ja 100 m täpsusastmega vaatlusi, seevastu ebatäpsemaid, aga samuti neid, millel täpsusaste üldse määramata, me kasutada ei saa. Niisiis palun kindlasti oma vaatlustel ka täpsusklass täpsustada. Oleksin väga tänulik, kui vaatlejad, kelle laanepüüvaatlusel jäi varem täpsusaste märkimata, selle tagantjärele lisavad.
Kes aga e-elurikkust kasutada ei taha, võib laanepüüvaatlusi (lindude arv, tegevus, vaatlusaeg, koordinaadid, vaatleja) saata ka kirjaga:
Heade soovidega,
Ülo Väli
Professor
Zooloogia osakond
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Eesti Maaülikool
Department of Zoology
Institute of Agricultural and Environmental Sciences Estonian University of Life Sciences
skype: ulovali