Foto: Kaarel Kaisel
Metsnugis
Südasuvi on see aeg, kui metsnugised pulmi peavad. Viimastel nädalatel on muidu ettevaatlikud ja hämaruses tegutsemist alustavaid kärplasi päevasel ajal liikumas näha olnud.
Metsnugis on kassi suurune, pika ja koheva sabaga. Kasuka suvevärv võib isenditel erineda - olla kas pruunikas või hallikas, erinevates toonides. Silma hakkab suur, ruuge või kollane jalge vahele ulatuv manisk.
Elukohaks sobib tiheda alustaimestikuga, paraja suurusega segamets, rannikul ja saartel kadastikud. Kuigi nugis ronib ja hüppab puudel hästi peetakse jahti ja liigutakse rohkem maapinnal. Puu otsa minnakse kas linnu- või oravapesa rüüstama, ohu korral pakku või sügisel pihlamarju sööma. Metsas elutsevatele leethiirtele peetakse intensiivselt jahti, seda võimaldavad nugise hää haistmine ning treenitud kuulmine.
Kuidas siis möödub emaslooma tiinus, kui pojad sünnivad pessa alles tuleva aasta aprillis-mais. Nii ongi, et esimene poolaastat ei toimu midagi, alles jaanuaris hakkab munarakk arenema.
Tänavune pesakond, milles paar kuni neli poega laguneb hilissügisel, kui igaühel tuleb enda eest ise seista ning toita. Nugisepojad on veel mänguhimulised ja toredat vaatepilti võib hämarikus pakkuda nende lustimine puudevõras - kui peaks trehvama.