Foto: Arne Ader
Räästapääsukesed
Lühikese harkis sabaga räästapääsukesed, mille peal valge laik, pesitsevad sageli inimeste läheduses külamaastikes ning linnades. Lindude ülapool on sinimustalt läikiva sulestikuga, kogu alapool valge ja sugupooled sarnase sulestikuga.
Seltsivad linnud pesitsevad meelsasti kolooniatena ning riiakust me nende omavahelises käitumises küll ei näe. Vanalinnud pesitsevad küllalt sageli kaks korda ning see on neile isegi kergem kuna teise kurna pesapoegi abistavad vanalindudel toita ka eelmise kurna noorlinnud.
Kuidas sellised hiigelparved tekkivad nagu Arne pildil näha või ise märganud olete? Alul hoiavad vanalinnud pesapoegadega ühte, aga tasapisi koonduvad kokku kõik koloonia pesakonnad. Veidi aja möödudes liituvad nendega teised parved ja nõnda need hiigelparved moodustuvad.
Äralennule asutavad esimesed pääsukesteparved augusti poolest alates, rännatakse päevasel ajal. Vahel märkate veel septembris räästapääsukeste vanalinde poegi toitmas, kui varasemad rändurid on juba poolel teel talvitusaladele – Aafrikas.
Räästapääsukesed