Hõredam lehestik annab saladusi välja

Pildi saatis Helve, Tartust
 
Mida lehtede langemise aegu leida võib
 
Laupäeval linnuvaatlusel käies avanes Emajõe luhal,Porijõe paremkalda võsas,peaaegu vee kohal huvitav vaatepilt: puu otsas rippus ilus linnupesa.
Asjatundjate arvates oli see kukkurtihaste pesa. Kuidas nad küll oskavad sellist pehmet ja mõnusat elamist nii kenasti oksa külge riputada!?!
 
Fotod: Arne Ader
 
Vastrajatud kukkurtihaste pesa maikuu alul
 
Kukkurtihane         Remiz pendulinus
 
Kukkurtihaste poolt ehitatud pesa elab talve üle, vahel ka kaks, aga taaskasutusse seda ei võeta. Isaslind alustab kevadel saabudes vahel mitme pesakarkassi rajamisega kõrtest, lõpuni vormistavad pesaehituse saabunud emaslinnud, kui nad saabuvad, hundinuiavatist ja muudest „nokapäraselt“ kõlblikest kohalikest materjalidest. Kõik see tingib ka pesitsuspaiga: taimestikurikkad, soostunud alade lehtpuutihnikud, kus nimetatud ehitusmaterjali, kui ohtralt putukaid järelkasvu tarvis. Kas pole keskkonnasõbralik eluviis? Sissepääs pesasse on päris pisike, et vältida suuremaid „uudishimutsejaid“. Kukkurtihane on meie kõige pisem tihane, kui just kellegagi võrrelda, siis suuruselt sinitihasega. Hea, kui „kukkur“ ripub kuni paari meetri kõrgusel veekogu kohal, siis on pisiimetajatest röövlite oht väiksem ehk hauduva emaslinnu ja järelkasvu olemine kindlasti turvalisem.
 
Kukrud jäeti omanike poolt maha vast augusti alul. Kukkurtihased on rändlinnud, kes talvituvad Lõuna-Euroopas, aga oktoobrikuus täheldatakse vähearvukat  läbirännet.
 
Heida pilk peale: LINK
 
Aga järelikult peame ka välimusele tähelepanu pöörama.
 
Kukkurtihane pillirool
 
Arne on pildistanud tänavusuvist noorlindu .Meile tuttavate tihastega pole mõtet sarnasust otsida  ka linnu terav ja kooniline nokk ei sarnane liigikaaslaste nokaga. Kukkurtihaste kehapikkust on pisut üle kümne setimeetri ja kaalu paarkümmend grammi. Peasulestik helehall, vanalindude silmadel must mask, mis isaslinnul suurem, kui emaslinnul. Noorlinde näeme maskikandjana tuleval kevadel. Seljasulestik punakaspruun ja kõhualune kollakasvalge.
Oskajad insenerid ja arhitektid.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)