Suured kanalised hallis kaasikus
Foto: Arne Ader
Tedrekana
Teder Tetrao tetrix
„Talvisel ajal“ võime kohata meie paikseid ja suuri kanalisi väikestes ja samasoolistes väikestes seltsingutes.
Noortes kaasikutes ja lepikutes, puude pungi söömas võime märgata vaid tedrekanu. Tänavune ilm võimaldab veel maapinnal toitumist – marju metsa all on, hea omalgi pohli suhu pista. Välimuselt suhteliselt sarnaseid metsisekanu võime kohata männikutes, aga nendest kirjutame lähiajal.
Tedrekana sulestik on tagasihoidli ja sulab loodusvärvidega hästi kokku. Kollakates - pruunides toonides ülakeha, rinnal vöötjas kiri, alapool hallide - mustade vöötide ja ka saba on vöödiline. Kaal kilo ringis , aga tänavused noorlinnud jäävad veel veidi kergemasse kaalus.
Talveks ollakse hästi ette valmistunud – jalgadele on kasvatatud karvataolised suled ning varvaste külgedel on sarvjad narmad ja sellised muutused on omased ainult metsislastele kogu linnuriigis.
Narmastega jalad suurendavad lumel kandepinda nagu räätsad ja „töötavad“ libedatel okstel kõõludes, kui „jääkassid“ mägironijatel.