Talilinnukaamera - veidi haruldasem külaline
Veebikaamera pilt Bea, lk foorumist
Tamme-kirjurähn tundis huvi nii rasvapallide, kui päevalille seemnete vastu
Tamme-kirjurähn Dendrocopos medius
Esmakordselt trehvati tamme-kirjurähni meil pesitsemas umbes viisteist aastat tagasi ehk teisisõnu seda peetakse ajaks, kui lõunapoolse päritoluga lind ennast meie maale asutas. Liigist on kujunenud nende aastatega vähearvukas pesitseja – kuni paarsada paari. Asustavad vanu parke või lehtmetsi. Headest vaatluskohtadest peaks nimetama Pühajärve parki, Vana-Vastseliina lossi parki, Helme lossi parki, Räpina parki, Tartu Raadi kalmistut…
Esmalt torkab silma tamme-kirjurähni erepunane pealagi, olles väga tagasihoidliku suurusega - õige pisut suurem meie väikseimast, väike-kirjurähnist. Kehapikkust veidi üle paarikümne sentimeetri ning kannab aastaringselt samas sulestikku. Väike on ka linnu nokk, sellega ei lammutata suuremate liigikaaslaste kombel, vaid nokitsetakse puude- või koorepragudest toitu otsides ning vaikset toksimist on harva kuulda. Isaslinnu „punane peaehe“ ulatub kukla taha, emaslinnul lõpeb pealael - otsustage kummaga tegu.
Määramistunnustena võiks nimetada valged „paguneid“ õlgadel, roosat sabaalust ning musta-valge triibulist alakülge. Sarnase sulestikuga suur-kirjurähnist on tutvustatavad vaid paar…kolm sentimeetrit lühemad, kuid paistavad välja palju pisemad, seda just noka mõõdu ja madala otsmiku tõttu. Täiesti äratuntavad tegelased esmakohtumisel.
Video salvestas Aita, LK foorumist
Foorumist leiab tamme-kirjurähni pilte lisaks: LINK
Tamme-kirjurähni vaatlused: LINK