Talilinnukaamera - suur-kirjurähn
Veebikaamera pildi napsas Gavril, LK foorumist
Suur-kirjurähn Dendrocopos major
Suur-kirjurähn käis toidumaja külastamas päev enne kaameralingi avamist, kui Arnega alles kaamerapilti testisime. Seega polnud teda senini põhjust külaliste nimekirja lisada.
Ongi õige aeg suur-kirjurähnidest juttu teha sest veebruaris hakkavad isaslinnud omavahel territooriume jagama ja seda kuulutama. Territooriumi kaitset ja paarilise otsimise valju heli kostub kõige valjemalt aprillis. Putukate otsimisel kostub metsast ainult vaikset ja aeglast toksimist.
Suur-kirjurähn on meil kõige tuntum, levinum ja arvukam rähn. Nimes on küll väike „lapsus“ sees – suurim rähnidest on valgeselg-kirjurähn (kas seda liiki nimepaneamise ajal veel ei tuntud või polnud mõõdetud – kaalutud, sellest ajalugu vaikib). Suur-kirjurähnil on pikkust alla veerand meetri ja kaalu vähem, kui sada grammi.
Päevakangelase selg on selgepiiriliselt must mille märkame kohe suuri, valgeid „õlalaike“ tiibade ülaosas. Valge rinnaesine tundub määrdunud olemisega ning valgel kõhualusel pole triipusid. Sabaalused suled erksalt punased, saba teravatipuline, suled jäigad, mida hea puutüvele toksimisel toetada.
Kiirusuled suur-kirjurähni peas on mustad, laubal hele laiguke. Nüüd asume linde tunnuste alusel eristama ning pööra tähelepanu all olevatele Arne piltidele. Isalinnu määrame kuklal asuva erepunase laigu järgi, täiskasvanud emaslinnu peasulestik on täiesti must . Noorlindude kogu kiirusulestik on punakas ning sabaalune roosa. Jalad rohekashallid.
Häädel käbiaastatel on linnud paiksemad ja vastupidisel juhul võib arvukus meil olla kordades suurem.
Fotod: Arne Ader
Suur-kirjurähn
Suur-kirjurähn ja rasvatihane
Suur-kirjurähn
Suur-kirjurähni vaatlused: LINK