Sookurgede pesitsemisest
Fotod: Arne Ader
Sookure pesa. Osmussaar
Sookurg Grus grus
Juba märtsis kuulsime ja nägime neid uhkeid ning graatsilisi linde. Kevadel pole massilist läbirännet, sestap on tegemist suures osas meil pesitsevate sookurgedega, keda võib olla kuni seitse ja pool tuhat paari.
Pesa asuti ehitama aprillis, pikajalalistel on hea seda rajada vesisesse kohta, mis kaitseb neid häirimiselt, aga samuti pisikiskjate eest. Kohavalikuks järveõõtsik, jõeluht, põõsasraba, lagesoo… Vanalinnud tassivad pesaaluseks hulga sammalt, kulu või roogu ja hiljemalt maikuu alul muneb emaslind päevase vahega, üldjuhul kaks suurt rohekat, pruuni kirjaga muna. Haudumise aega on neli nädalat.
Sookure pesa poja ja munaga
Poegade koorumise vahe on nagu munemiselgi paar päeva. Hilisemal koorujal lastakse päevake kuivada ning kosuda ja läinud sookured pesast ongi. Varemate saatel liigutakse ringi ning toitutakse esimesed päevad pesa lähistel, aga päev – päevalt liigutakse kaugemale.
Sookured
Enne jaanipäeva võime näha juba sellist pilti ja kuni sügiseni tegutsevad sookurepered üheskoos. Peaaegu ehtsas kuresulestikus näeme kurepoegi augusti teisel poolel, aga ka siis on neid vanalindudest veel kerge eristada.