Valge-toonekure pesade kaardistamine on hoo sisse saanud
Teada annab Margus Ots, www.eoy.ee
Foto: Arne Ader
Konservatiivid. Valge-toonekured on jäänud elektripostile truuks
Mai alguses avas Eesti Ornitoloogiaühing uue veebirakenduse valge-toonekure pesapaikade kaardistamiseks:
Esimese kuuga on ligemale 450 toonekurehuvilist kaardile kandnud juba üle 1100 valge-toonekure pesa.
Väga suur tänu kõigile loenduses osalejatele!
Seni on peamiselt vaid pesade andmeid sisestatud, aga kuna pojad ajavad juba päid püsti, siis on paras aeg pesade juurde pesitusandmeid lisama hakata.
Valge-toonekure veebirakenduse uutele kasutajatele annaks ka mõned soovitused:
Veebirakendus ei tööta korrektselt vanade Internet Expoleri versioonidega, s.t. osade lahtrite puhul ei näe, mis sinna sisestada tuleb ja sisestamine jääb üldjuhul pooleli. Seetõttu paluks võimalusel kasutada uuema Internet Exploreriga arvutit või kasutada hoopis Mozilla Firefox-i või Google Chrome-i.
Pesa koordinaatide käsitsi sisestamisel on mitmel korral juhtunud, et pesa on õigest kohast vägagi kaugele sattunud. Ka on mõnel juhul sisestatud veebirakendusele sobimatus vormis koordinaate, mida rakendus ära ei tunne ja mille tõttu sisestatud pesa kaardil nähtavale ei ilmugi. Uue pesa sisestamise kohta leiab juhiseid vastaval lehel olevatest infokastidest või "ABI" lingi alt. Kõige lihtsam on uut pesa sisestada, kui märkida pesa asukoht otse kaardile. Siis ilmuvad koordinaadid ning ka maakonna, valla ja küla nimi automaatselt vastavatesse lahtritesse ning eksimise võimalusi jääb kohe vähemaks.
Pesa lisamisel paluks olla võimalikult täpne. On selgunud, et terve rida pesi on kaardile valesse kohta märgitud. Probleemiks ei ole kümmekond meetrit nihkes olevad pesad. Aga mitmed pesad on sisestatud näiteks hoopis naabertalu juurde või on pesa märgitud lihtsalt umbes keset küla. Olen leidnud kaardilt pesi, mille tegelik asukoht on sadu meetreid eemal (rekord on isegi paar kilomeetrit). Sisestamisvead tekivad sageli ilmselt sellest, et pesa ei sisestata kohe, vaid seda tehakse millalgi hiljem ja siis enam ei meenu, kus see pesa täpselt asus. Kui täpselt ei mäleta, siis paluks pesa mitte sisestada, vaid vajadusel asukoht uuesti üle kontrollida. Veebirakenduse kaarti on võimalik kõvasti üles suurendada ja "foto"-versioonil ilmuvad ka pisimad detailid nähtavale. Paljudel juhtudel on näiteks isegi elektripostipesade varjud näha ja pesa saab väga täpselt kaardile kanda. Pesa asukohta kaardil muuta ei saa. Kui keegi leiab valesse kohta sattunud pesa, siis paluks sellest teada anda. Kustutan vale pesa andmebaasist ära ja pesa tuleb siis uuesti sisestada.
Veelkord väga suur tänu kõigile loenduses osalejatele.
Margus Ots, EOÜ valge-toonekure projekti koordinaator Margus.ots@gmail.com