Suvine aialinnupäevik

Ülevaate koostas Meelis Uustal
Foto: Arne Ader
 
Linavästrik
 
Hea aialinnuvaatleja!
 
Suur tänu, et olete aega leidnud ja oma aialinnuvaatlused kenasti üles märkinud! Tänaseks on vaatluse all juba ligi 300 aia elustik ning vaatlejate arv on kasvanud üle 400. Juba praegu on laekunud andmeid sirvides silma jäänud palju huvitavat ja üllatavat, kuigi pesitsemine on alles poole peal! 
 
 
Suvine aialinnupäevik asub veebilehel: 
 
 
Juuni lõpuks on aeg tõesti jõudnud sinnamaale, et osadel aialindudel on juba teine pesakond pesas toitu nõudmas, teistel aga alles esimesed pojad koorumas. Kuna nädalavahetus lubab nii päikest kui vihma, siis on hea võimalus oma aias üks põhjalikum tiir teha ja uurida, kas on ehk mõni uus linnupaar pesitsema asunud. 
 
Vihmaseks kippuval pühapäeval soovitan aga üle vaadata oma aialinnupäeviku vaatlusandmed, ega ometi pole midagi unustanud üles märkida. Annan mõned vihjed, mida võiks aias ja päevikus jälgida ja üle kontrollida. 
 
-          Kuldnokad on pesitsemise lõpetanud – kas kõik pesad on ikka kirjas?
-          Kui kuldnokad lahkuvad, läheb pesakast sageli uute üürnike kätte. Äkki on kuldnoka kasti pesitsema sättinud piiritajad, põldvarblased või mõni teine lind?
-          Kodu- ja põldvarblane, hall- ja musträstas, punarind, metsvint, talvike ja linavästrik, teinekord ka rasva- ja sinitihane pesitsevad suve jooksul 2 korda. Esimene pesitsemine lõppes neil millalgi mai-juuni vahetusel, teine pesakond on praegu, mõnedel aga veel juuli lõpuski. Nad ei pruugi küll kõik samas kohas pesitseda kus esimesel korral. Aga kas kõik pesitsemised (ka nurjunud) on kirja saanud?
-          Vaadake üle oma aias kohatud lindude nimekiri. Allpool olen kirja pannud 25 kõige sagedamini kohatud aialindu. Kas mõni neist lindudest on nähtud, kuid aialinnupäevikusseveel kandmata?
-          Maasikaid korjates või muru niites võite kohtuda konnadega. Pruun, krobelise nahaga kärnkonn on kergesti äratuntav. Pruunid sileda nahaga konnad (rohu- ja rabakonn) tuleb aga määramiseks kinni püüda – kui rindmik ja kurgualune on ühevärviline ja kreemikas, on tegemist rabakonnaga. Kui seal on aga tume muster, siis on see rohukonn. 
-          Aialinnupäevikus „Üldinfo“ saki all on küsimus, mitmekesi aialinde vaatlesid. Vaadake, kas kõik aialinnuhuvilised on ikka kirja saanud!
-          Kui te pole linnu määrangus kindel, kirjutage julgelt aed@eoy.ee. Kui teil on linnu häälitsustest heliklipp (lihtsasti tehtav telefoni või fotokaameraga) või foto (ükskõik mis kvaliteediga), siis aitabsee määramisele kindlasti kaasa!
 
Praeguseks on aedades kohatud kokku üle 170 linnuliigi. Keskmiselt on aias nähtud 20 liiki, enim koguni 90 liiki. Pesitsejatena on kirja pandud 62 liiki, kuid tavaliselt on aias üle 10 korra vähem linnupaare ja linnuliike. Paaris erakordselt linnurikkas maakodus on pesitsemas üle 30 linnuliigi ja linnupaari. Kõige rohkem pesitseb aedades pesakastilinde: kuldnokk kindla liidrina, kellele järgnevad kaugel rasvatihane, linavästrik, põldvarblane ja must-kärbsenäpp. Aias sagedamini kohatud loomad on kärnkonn, rohukonn, mutt ja arusisalik, viiendal kohal on halljänes. Keskmiselt on aias kohatud 4 loomaliiki, kuid paaris aias rõõmustavalt (tõsi, mõnele hirmuäratavalt) palju – 11 ja 15 liiki. 
 
 
25 linnuliiki, keda on aias olles kõige sagedamini kuuldud-nähtud, on järgmised: 
 
1)        Linavästrik
2)        Rasvatihane
3)        Kuldnokk
4)        Metsvint
5)        Musträstas
6)        Punarind
7)        Rohevint
8)        Harakas
9)        Kägu
10)      Ööbik
11)      Põldvarblane
12)      Suitsupääsuke
13)      Sinitihane
14)      Vares
15)      Hallrästas
16)      Piiritaja
17)      Valge-toonekurg
18)      Sookurg
19)      Must-kärbsenäpp
20)      Väike-lehelind
21)      Kaelustuvi
22)      Koduvarblane
23)      Sinikael-part
24)      Puukoristaja
25)      Ohakalind
 
 
Jätkuvat indu ja põnevaid hetki aialooduses!
 
Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)