Pildistas ja kirjutas Urmas Tartes
Päevapaabusilm
Kolme kevadliblikaliiki on lihtne ära tunda nende väga iseloomuliku välimuse järgi. Need on päevapaabusilm, väike-kärbtiib ja leinaliblikas.
Veel sada aastat tagasi oli päevapaabusilm meil väga haruldane, aga just viimase poolsajandiga on ta muutunud kõikjal tavaliseks. Teist sellist kirjut liblikat, kelle pruunikaspunaseid tiibasid kaunistavad uhked silmlaigud, meil ei ole.
Kui päevapaabusilm lendab sageli asundustesse ja talvitub meelsasti ka inimelamutes, siis kahte järgmist kirjut liblikat on suurem tõenäosus kohata metsateedel jalutades.
Väike-kärbtiib
Väike-kärbtiib sarnaneb koerliblikaga vaid väga pealiskaudsel vaatamisel. Tema tiibade välisserv on iseloomulikult sakiline ja siilakutega. Kui ta tiivad kokku paneb, meenutab ta kuivanud puulehte. Väike-kärbtiib kuulub samuti „kirjute“ kevadliblikate sekka.
Leinaliblikas
Leinaliblika nimi vihjab, et just tema on see, keda rahvasuu kevadiseks „mustaks“ liblikaks kutsus. Aga leinaliblikaski paistab mustana vaid pealiskaudsel vaatamisel. Lähemalt uurides märkame, et tema tiibade valdav toon pigem tumepruun ning tiivaservas laiutab ilus helekollane vööt. Nende vahelt kulgeb must riba, mis on täis pikitud läikivaid siniseid laike. Võta siis nüüd seda rahvatarkust kinni!
Olgu selle rahvatarkusega, kuidas on, tänase tarkuse meie päevaliblikatest leiate raamatust „Eesti päevaliblikad“.
Raamat aitab Eestis elutsevaid päevaliblikaid tundma õppida, tutvustades nende elupaiku ja elukäiku, igati mõnus lugemine lisaks kõigele. Looduskalendri arvamusel on tegu parima Põhjamaade päevaliblikaraamatuga. Loodusesõbral lihtne kasutada ja ilus kingitus vastu liblikaaasta algust.
Liblikaraamatut oli eelmisel nädalal veel müügil, osta saab suurematest raamatukauplustest või nende e-poodidest.