Haruldane umbrohi – rukkilill

Pildistas ja kirjutas Tiit Hunt, rmk.ee
 
Rukkilill
 
Rukkilill         Centaurea cyanus
 
Sõites Eestimaa erinevates paikades valides põldude äärseid teid – tabas üllatus, rukkilille võis kasvamas - õitsemas näha vaid väga üksikutel põldudel. Tundub, et mõnigi orhideeliik on tänapäeval sagedamini kohatav, kui meile armsaks saanud rukkilille.
 
Varem nii tavalist „põlluumbrohu“ on tänapäevased taimekaitsevahendid suutnud nii edukalt tasalülitada, et juba sinise õie nägemine taliviljapõllus või sööti jäetud põllulapil sunnib autol pidurit sõtkuma ja fotoaparaadiga põllule tõttama
 
Meie rahvuslill, rukkilillon tegelikult iidne “tulnukliik”, kes kunagi teraviljaseemnetega meie aladele jõudis, väidetavalt juba siis, kui siin põlde harima hakati.
 
Aastast 1968 rahvuslillena küll vaid eestlastele kuuluv rukkilill on sümbolina kasutusel veel mitmetes riikides. Erineval moel on kasutatud ja kasutatakse rukkilille, kui sümbolit veel Saksamaal, Austrias, Prantsusmaal, Rootsis ja Soomes. Olgu ta siis erakonna, maakonna, lootuse, sotsiaalse liberalismi või Esimese maailmasõja lõpu meenutuse sümboliks.
Kunagist tülikat umbrohtu on edukalt kasutatud nii ravim- kui värvtaimena.
Siniste õite kõrval on iluaianduses aretatud erinevates toonides valgeid, roosasid ja punaseid õisi, mis vahetevahel ka loodusesse eksivad, kuid ei suuda varjutada taevakarva õite kordumatut ilu. Jumikate perekonda kuuluva rukkilille aretatud vorme kasvatatakse loodusilmelises aias vähenõudliku, isekülvi andva ning pikalt õitseva lillena, mis sünnib süüa ja on pika vaasieaga.
 
Rukkilill  õitses sööti jäetud põllul. Läänemaal Tuudi lähedal


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)