Oleks selget taevast, et kuuvarjutust näha
Tartu tähetorn annab teada
Foto Kalle Rahu
Kuuvarjutus 28. oktoobril 2004
Pühapäeva öösel vastu esmaspäeva, 28. septembri varahommikut on selge taevaga näha täielikku kuuvarjutust. Varjutuse algus kell 3.12, kui Kuu liigub Maa pool varju ning Kuu ketas hakkab ühest küljest tuhmuma, sest nii algab poolvarjuline varjutus.
„Kuu kerget tuhmumist ja poolvarjulist varjutust on palja silmaga keeruline märgata, kuid fotoaparaadi seadeid kontrollides saab selle pildile jäädvustada,“ räägib varjutusest Tartu Tähetorni realia kuraator Kadri Tinn.
Kell 4.07 siseneb Kuu Maa täisvarju piirkonda. Sel ajal hakkab Kuu ketta üks äär võtma kerget punakat varjundit - algab osaline kuuvarjutus. Kui kogu Kuu on punakaks värvunud, ongi käes täieliku kuuvarjutuse aeg.
Täielik kuuvarjutus saabub kell 5.11. Kuu paistab täieliku varjutuse ajal punakas, sest siis peegeldub Kuult tagasi Päikeselt tulev valgus, mis jõuab sinna läbi Maa atmosfääri. Kui Maa atmosfääris on aga palju tolmu – näiteks on toimunud suur vulkaanipurse – siis ei pruugi täieliku kuuvarjutuse ajal olla Kuud eriti hästi näha, sest sellisel juhul ei jõua Kuule piisavalt valgust.
Seekordne kuuvarjutus on hea võimalus näha kõiki kolme: poolvarju, osalise varju ja täisvarju faasi.
Täielik varjutus lõpeb kell 6.23 ning sealt edasi on uuesti võimalik näha osalist varjutust. Kui Kuu Maa varjust uuesti välja jõuab, on Kuu Eestis juba loojunud.
Fotograafiahuvilistele on kogu kuuvarjutuse periood põnev, tavavaatlejale jäävad põnevamad hetked kella nelja ja seitsme vahele. „Kuigi varjutus on tööinimese ja koolilapse jaoks keerulisel ajal, soovitame seda selge ilma korral kindlasti vaadelda, sest järgmist täielikku kuuvarjutust on Eestist näha alles 2018. Aastal“, ütleb Kadri Tinn.
Lisateave:
Kadri Tinn
5330 2552