Foto: Arne Ader
Raudkull
Talveperioodil on meil trehvatavad ainsad kulli liignimega kullilised - raudkull ja kanakull. Mõlemaid kergelt omavahel segi aetavaid (põhiliselt raudkulli emaslindu ja kanakulli isaslindu) lennuvirtuoose püüame tutvustada. Põhjus lihtne, kuna nimetatuid on tänavu juba vaiksemates linnaäärtes märgatud. Röövlindude saakobjektid sellistes kohtades on värvulised, kodutuvid, aga kiusatakse isegi vareslasi. Kullilistele omaselt on emaslinnud, isaslindudest jupp maad suuremad. Talviseks hinnanguliseks arvukuseks on tuhat kuni paar tuhat isendit. Kanakulli arvukus viimastel aastatel on meil tugevalt langenud ning raudkullile pole eelnimetatu mitte ainult toidukonkurent vaid suurema ja tugevamana otsene vaenlane, kelle ilmumisel peab varjuma.
Raudkulli suurust annab võrrelda hakiga. Isaslinnu tunneb kergelt ära tema roostekarva, pikitriipudega alakeha järgi. Emaslinnu rinnasulestik on hallitriibuline ja alakeha värv kattub kanakulliga, kuid on kitsama sabaga. Noorlinnud sarnanevad emaslindudele. Raudkullidel on kollased silmad, Arne pildilt saame teha esimese määramise. Koduaedade läheduses kohtame röövlindudest just raudkulli kõige sagedamini ja pole harvad juhused, kus luuratakse just talviste linnutoidulaudade ümbruses kuhu röövli saak on koondunud. Veerandi võrra suurem emaslinnu ramm käib isegi kodutuvist üle. Saak viiakse minema alati küüniste vahel. Looduses tegutsetakse avamaastiku servaaladel ja pisiimetajatest tunduvad suuremat huvi pakkuvat leethiired
Värvulisi haaratakse otse lennult ja rünnakute tulemuslikkus johtub kiirusest ja ootamatusest, kui haaratakse saaki maapinnal toituvast linnusalgast. Väike ning sale kull on väga kiirete tiivalöökidega ja lähened saagile maapinnale väga lähedal ja lauglennul. Takistustest mööda põikamine metsavahel on suisa hämmastav. Sellele on arvestatav seletus: kullidel on arenenuim nägemismeel, silmad on väga suured, paiknevad pea külgedel ning on väga liikuvad. Silmaläätse fokuseerimisvõime on inimese silmast kordi kiirem, siis ka reaktsioonikiirus. Uurijad arvavad, et kullilised näevad maailma värviliselt.
Kanakullist lähipäevil.