Foto: Arne Ader
Metsatee
Meie metsades elab umbes seitsesada pruunkaru isendit , neist kusagil sada nelikümmend täiskasvanud emaslooma. Eluiga on neil looduses 30...40 aastat
Suguküpse ea saavutab emaskaru alles 4...5 aasta vanuseltja poegib edaspidi 2...4 aastaste vahedega. Emasloomal toimub nn peetunud looteareng ehk aprilli lõpu ja juunikuu vahel toimunud paaritumise järel kinnitub viljastunud munarakk emakasse alles pärast talveuinakusse heitmist. Seega looted arenevad välja paari kuuga.
Pruunkarud on taliuinaku ajaks korraliku rasvavaru nuumanud. Talveuinak on midagi väga ärksa une sarnast, kehatemperatuur langeb 32 kraadini, süda lööb minutis kümme korda kui tavaliselt on pulsi sageduseks 40 lööki minutis. Sel ajal loomade seedetrakt ei tööta, nad ei virtsa ega söö vaid kasutavad uinaku ajal kogutud rasvavarusid - umbes 300 grammi päevas. Nii võib kevadeks, paarisaja kilone tegelane saleneda kuni 40% võrra kehakaalust. Numbrid on teoreetilised, olenevad isendist, aga annavad mingi ettekujutuse.
Loodete arenedes ja poegimise lähenedes tõuseb tiine emaslooma temperatuur kuni suvise, 37 kraadini. Poegimine on energiamahukas toiming, sooja vajavad vastsündinud ja piimanäärmed töötamiseks.
Karupoegadest lähemalt, kui oleme mõne vihje saanud.