Foto: Aivar Ruukel
Toonekure paar jõudis täna Riisale. 31. märts 2011
Valge - toonekured saabuvad kuidagi üllatuslikult. Ühel heal päeval avastad lihtsalt toonekured pesal, nad rändavad hääletult, üksi või paarikesi. Pesitsetakse inimasustuse läheduses või asulates, toitutakse põldudel või heinamaadel ja ollakse inimese ning tema tegemistega harjunud. Kus on suuri puid, katuseid – korstnaid ja poste? Inimeste läheduses liigub - lendab vähem röövloomi ja - linde, seega on tüki maad turvalisem.
Esimene elektripostil pesitsemine registreeriti alles möödunud sajandi 70 – datel aastatel aga tänaseks on pesa elektripostidele ehitanud enam kui pooled meil pesitsevast nelja tuhandest paarist. Muidugi on arvukus ja konkurents pesapaikadele suurenenud ja see teeb elektriliinide meestele muret. Seetõttu paigaldatakse kunstlikke pesaaluseid, iseasi kas kured neid alati aktsepteerivad. Valge - toonekured on väga pesapaigatruud linnud ja pesa hävimisel tullakse üldjuhul samasse kohta tagasi ja rajatakse pesa uuesti.
Esmakordselt pesitses valge – toonekure paar Eestis, Vahtseliina lossi varemetel alles 1841. aastal ja seal pesitsevad linnud tänaseni.