Foto: Arne Ader
Linnuvaatlus Põõsaspea neemel
Tere kõigile linnuhuvilistele!
Aastaid on linnuvaatlejad korralikust vaatluste andmebaasist puudust tundnud. Andmeid on sisestatud mitmetesse erinevatesse andmebaasidesse või kodulehtedele, ning ühtsete otsingute tegemine on seetõttu raskendatud olnud. Möödunud aastal otsustasid Eesti Ornitoloogiaühing ja Estbirding, et võiksime ära kasutada TÜ Loodusmuuseumi juures arendatava eElurikkuse võimalusi.
Mis on eElurikkus?
eElurikkus on veebipõhine väljund, mis kuvab informatsiooni Eesti elurikkuse ehk bioloogilise mitmekesisuse kohta. See pärineb taksonoomia, ökoloogia, fülogeneetika, looduskaitse jt.
andmebaasidest, mille omanikeks on üksikisikud, töörühmad või asutused ning mis on üles ehitatud ühisele andmebaaside platvormile PlutoF.
Täpsemalt saab eElurikkuse ja PlutoF kohta lugeda eElurikkuse
Veebilehelt:
Vaatluste moodul oli eElurikkuse juures juba olemas, linnuvaatluste jaoks tuli vaid vajalikud arendused teha. Tänaseks on arendustöödega nii kaugele jõutud, et julgeme linnuvaatluste andmebaasi kõigile soovijatele andmete sisestamiseks avada. Tegelikult on linnuvaatlejad andmebaasi kasutanud juba üle poole aasta, “katsejänestena” lubati kõik soovijad asja kallale. Suur tänu kõigile katsetajatele, aga eriline tänu Kessy Abarenkovile andmebaasi tehnilise arendamise ning Uku Paalile ja Hannes Pehlakule sisulise osa edendamise eest.
Ilmselt on vähemalt osa teist eElurikkuse vaatluste osaga juba tutvust teinud. Andmebaasi leiab endiselt aadressilt:
“Vaatluste” lingile minnes satub kohe linnuvaatluste juurde ja vaikimisi on ees viimase nädala vaatlused. Andmete sisestamiseks tuleb oma kasutajatunnusega sisse logida. Uutel kasutajatel palume oma liitumissoovist teada anda aadressil:
Kogenud vaatlejate vaatlused kuvatakse avalikult kohe pärast andmete sisestamist. Algajate vaatlejate vaatlused kuuluvad alguses administraatorite poolt kinnitamisele. Sisuliste administraatoritena tegutsevad hetkel 3 linnuharulduste komisjoni liiget (Margus Ots, Uku Paal, Hannes Pehlak), aga see seltskond laieneb aja jooksul vastavalt vajadusele.
Kellele kuuluvad eElurikkuses olevad andmed?
Andmete omanikeks on vaatlejad või töörühmad, kes andmeid sisestavad.
TÜ Loodusmuuseum pakub üksnes andmebaasi kasutamise võimalust. Kõik avalikku andmebaasi sisestatud andmed on kõigile soovijatele vabalt kasutatavad, igaüks võib kogu andmebaasi endale alla laadida ja analüüsimiseks kasutada. Erandiks on kaitsealused liigid, kelle puhul kõiki andmeid avalikult ei kuvata. Osadel liikidel on kõikide vaatluste, osadel aga pesitsemisele viitavate vaatluste täpsed leiukohad salastatud. Need andmed tehakse kättesaadavaks vaid Keskkonnaameti või Eesti Ornitoloogiaühingu töötajatele või liigiekspertidele, kellel kaitsealuste liikide täpseid andmeid oma töös vaja on.
Aga, igaüks võib eElurikkuse andmebaasi juurde ka täiesti kinnise andmebaasi teha, kuhu sisestatud andmeid näevad vaid sisestaja või töörühma liikmed. Näiteks mõne seireprojekti andmeid näeb alguses vaid töörühm, aga pärast tulemuste avaldamist tehakse algandmed hiljem kõigile kättesaadavaks.
Mis saab teistest andmebaasidest?
Loomulikult võivadki kõik olemasolevad andmebaasid alles jääda.
Iseasi, kui otstarbekas see on. Samas on tähtis pigem see, et olemasolevad andmebaasid omavahel suhtleks ja ühes kohas otsingut tehes kerge vaevaga ka teistest andmebaasidest andmed kätte saaks.
Edasistes arendustes on see ka üheks peamiseks tegevuseks.
Kabli linnujaama andmebaasi osas on kokku lepitud, et see kogu Eestist kogutud juhuvaatluste jaoks suletakse. Tegelikult on juba praeguseks suur osa Kabli linnujaama andmebaasist eElurikkusesse üle tõstetud.
Mitmete veebilehtede (sh linnuklubid) puhul on senise andmete tekstifailina ülesriputamise asemel kavandatud lisada link eElurikkuse vastava otsingu tulemustega (nt ühe maakonna vaatlused). Ka linnuharulduste komisjoniga oleme kaalunud eElurikkuse andmebaasi kasutamist.
Eesti Ornitoloogiaühing, Estbirding ja TÜ Loodusmuuseum kutsuvadki kõiki huvilisi eElurikkuse linnuvaatluste andmebaasiga tutvuma ja seda kasutama. Praeguse seisuga on andmebaasis juba umbkaudu 55 000 vaatlust!
Lugupidamisega,
Margus Ots
Eesti Ornitoloogiaühing, nõukogu aseesimees Estbirding, juhatuse esimees TÜ Loodusmuuseum, asedirektor