Allikate päev

Postitas Looduskalender - N, 02.09.2021 - 14.15
Autorid

Pildistas Kristel Vilbaste

Image
Oostriku allikas
Sisu

Oostriku allikas

Reedel, 3. septembril kell 12 algab Järvamaal Oostriku allika juurest retk, millega tähistatakse Eestis üheksandat korda allikate päeva.

Oostriku allikas on üks suurima püsiva väljavooluga allikas, andes sekundis kuni 100 liitrit vett.

Allikateuurija Kristel Vilbaste räägib allikate vetevõlust ja sellest, kuidas neid hoida. Edasi on igaühel võimalik matkata läheduses asuvale Eesti sügavaimale allikale, Sopa allikale ja 700 meetrist matkarada mööda ka eriliselt kauni sinise värviga Vilbaste allikatele.

3. septembril on Gustav Vilbaste sünniaastapäev, kes on meie kõige tuntum allikauurija. Kummalisel kombel on see aeg, kus allikad inimeste südamesse mahuvad. Põuase suve järel märgatakse äkki, et kodukaev või allikas on tühjaks jäänud, et vesi pole midagi iseenesest olemasolevat, tema nimel tuleb tegutseda.

Praegu on eriti Lõuna-Eesti allikad põuapaines. Allikad ja kaevud on tühjad. Peab veel kuu aega sadama, kui need taas veega täituvad. Vanarahvas ütleb, et enne sügisel lumi maha ei jää kui kaevud ja allikad taas täis.” ütleb Kristel Vilbaste, Gustav Vilbaste lapselaps. "Algab ka hea aeg allikate otsimiseks, suvel on need kõrges lopsakas rohus ja ühtlasi on ka aeg, kus allikad ootavad meie abi, et suvel kogunenud takistustest vabaks saada. Otsi oma koduallikas üles!"

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.