Suvine aialinnupäevik - ööbikud laksutavad!

Postitas Looduskalender - T, 10.05.2016 - 11.11
Autorid

Fotod Arne Ader

Ööbik

Ööbik

Sisu

Hea aialinnuvaatleja!

 

Aedades on mitmed linnud juba haudumisega hoos ja varajastel rästastel, varblastel ja kuldnokkadel on pojadki koorunud. Nädal veel ja mõnel pool võib juba esimesi pesast välja hüpanud linnupoegi märgata – küll muru peal kössitamas või oksa peal toitu nõudmas. Kas su aed on selleks valmis?

 

Musträsta pesa

Musträsta pesa
Seega on kätte jõudmas aeg, kui tuleks tõhustada järelevalvet aias luusivate kasside üle. On ka põhjust – näiteks Põhja-Ameerikas hinnatakse aastas kasside poolt murtud lindusid sadadesse miljonitesse aastas. Värvupoegade peamiseks surma põhjustajaks ongi just kassid, nii kodustatud kui hulkuvad.

Kui aga vaadata laiemalt, siis kasside kõrval on palju teisigi tõsiseid ohte, mis meie armastatud laululinde kimbutavad. Teisipäeva (10. mai) õhtul näidatakse ETV2 keskkonnakuu raames palju kiidetud filmi „Sõnumitooja“, mis annab mureliku ülevaate sellest, miks meie rändavate laululindude arvukus iga aastaga sihikindlalt langeb. Klaashooned ja valgusreostus Põhja-Ameerika rändeteedel, aastas 25 miljoni linnu arutu tapmine Vahemere-äärsetes riikides – need on vaid mõned näited sellest, milliseid ohte peavad linnud igal aastal trotsima. Soovitan seda filmi kindlasti vaadata!

GRAAFIK

Kuidas meie aprillikuu lõpu linnud saabunud on? Ilmekalt tuleb graafikult välja see, kuidas kägu ja suitsupääsuke ootasid üheskoos aprilli viimaste päevadeni soojalaine saabumist. Must-kärbsenäpi saabumisele see külmem periood imekombel mõju ei avaldanud. Euroopas talvitav väike-lehelind on aga selliste muutlike ilmastikuoludega harjunud.

Põnevaid linnuvaatlusi!
Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator
aed@eoy.ee

Vaata osalejate kaarti: LINK

Jälgi toimuvat: LINK

Lindude saabumise „spikker“: LINK

Loodusheli.ee: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.