Minu kohtumine mäkradega
Mägrapojad koduõues. Poegadel pole hirmutunnet ja nad on üpris varmad inimesega suhtlema.
Videod filmis: Aivar Adalbert
Kirjuta meile mägrast
Ootame lugusid kohtumistest aasta loomaga. Korjasime neid nii hundiaastal, viigriaastal kui metssea-aastal. Vaatame, kuidas tänavu läheb, mil mägrast kirjutavad meile ka lõunanaabrid. Lätlastegi aasta loom 2016 on mäger.
Lugudena sobivad meile saata nii vanaemadelt kuuldud kui ise läbielatud seiklusjutud. Mäkra kohata pole ju kerge, seetõttu on lood tema tegevusjälgedestki oodatud. Ja isegi jutud, kuidas mäkra ei leitud! Mägratundjad kommenteerivad kahtlusi.
Kui tänavu lähete metsa mäkra otsima, et näiteks osaleda Keskkonnaagentuuri korraldatud loodusvaatluste kampaanias (vaata ka rubriiki Märka mäkra), ärge unustage siis ka oma lugu kirja panna. Vaatluskampaania jaoks on vaja koordinaatide sisestamist ja nappi kirjeldust, meie jaoks leidmise lugu.
Kuulutame välja mägralugude võistluse, mis kestab mägra aasta lõpuni. Parimad saavad auhinnad, muu hulgas fotovõistluse “Mägral maja nagu vaja” foto.
Mägrapojad koduõues. Poegadel pole hirmutunnet ja nad on üpris varmad inimesega suhtlema.
Videod filmis: Aivar Adalbert
Videos on näha mäkra talumaja trepist üles-alla sõelumas, nagu elaks ta seal. Ja elabki – metsade suur ehitusmeister, kelle kaevatud urge paljud teised asustavad, kasutab ka ise vahest teiste ehitatud maju.
Videolõigu napsas Liis Sepp
Läti mägrasõbrad saatsid video, kus urutruu mägra kodu ees jalutab teine kohatruu tegelane – laanepüü. Lind, kes elab meie aladel aastaringselt enamasti pesapaiga lähedal, saab hakkama üsna piiratud maa-alal. Tema kohatruuduse tõttu on laanepüü küllaltki haavatav lind, küpsete kuuse-segametsade raied vähendavad laanepüüle sobilikke elupaiku. Kaitsealune lind on ta nii Eestis kui Lätis.
Pane videos tähele ka taksi, kes tee peal erutatult passib. Taksikoera tõug on oma nime saanud muuseas mägra järgi (Dachs - sks k-s "mäger") ning ka taksi lühikesed jalad on aretatud just (mägra)urgudesse mahtumise eesmärgil.
Video: Tarmo Pilving
Mägra-aastal tahaks kõik head videod mägrast ära näidata, kasvõi tagantjärele. Siin on üks kevadine jäädvustus mägra rahulikust tegutsemisest.
Videe: Tarmo Mikussaar
Kuidas mägralinnas ikkagi urge kasutatakse ja jagatakse, kui ühes linnakus elavad mäkradele lisaks ka kährikud?
Kuuendal minutil (6:20) kuuleb videos notsu moodi norsatusi. Mägra teeb häält! Kuigi paljudes looduskalendri videotes on mägrad suht vaiksed, oskavad nad tegelikult väga erinevaid helisid kuuldavale tuua. Antud videos kuuleme siis müramise häälitsusi.
Rajakaamera video monteeris kokku Peeter Anijalg.
Videod salvestas Kalmer Lehepuu
Videolõigud on tehtud tänavu juuli keskel Valgamaal Puka vallas mägralinnakus, kus pojad uruava ees mõnusalt mängivad. Kukerpallid ja müramaadlus! Kümne sissepääsuga linnak asub looduslikul kõrgendikul vanas metsas.
Copyright 2025 · Looduskalender
Designed by Zymphonies
Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.