01.34 - 18.56   Moon phase and illumination -0.23%

oktoober 2024

VIDEO: tihaste salk ja kes on veel liitunud

Video salvestas LK team

Fotod Arne Aderloodusemees.ee

Metsas kuuled eemalt säutsumist, mis ligineb. Saabub tihastekäng, kes sebib, toimetab ja säutsub ning on varsti läinud, aga eemalt on veel kuulda viimaseid vidinaid. Viie minutiga on toimetused tehtud ja salk juba järgmistel jahimaadel…

 

Rasvatihane        Parus major

 

Hapud viljad, aga maitsvad

Pildistas LK team

Kukerpuu

 

Harilik kukerpuu         Berberis vulgaris

 

Tuuled on ka Põhja-Eestis lehed puudelt viinud – sügis hakkab võimust võtma.

Sagedamini kasvavad kukerpuud Põhja- ja Lääne-Eestis, sest puuks ülendatu eelistab lubjarikkast kasvukohta. Kasvukohad metsateede veertes, kuivadel niitudel või hõredas metsas.

Pole teada, kas harilik kukerpuu levis meile looduslikult või on teda mõisaparkidest loodusesse levitanud linnud ja liik on lihtsalt naturaliseerinud.

Sügisene puisniiduretk Alam-Pedjal 2. novembril

Keskkonnaamet kutsub osalema

Pildistas Heidi Öövel

Vainu puisniit 2024. aasta suvel

Kutsume looduse- ja matkahuvilisi hingedepäeval, 2. novembril kell 13 sügisesele puisniiduretkele Alam-Pedja looduskaitsealal. Retkejuhiks bioloog, õpetaja ja kirjanik Juhani Püttsepp.

Juhani Püttsepp on uurinud puisniidukooslusi Laelatu puisniidul Zooloogia ja Botaanika Instituudi taimede ökofüsioloogia töörühmaga. 2001. aastal kutsus looduskaitseühingu Kotkas juhataja Einar Tammur teda üles kirjutama Alam-Pedja kaitsealal elavate kalurite, mesinike, metsavahtide jt mälestusi. Selle tosinkond aastat kestnud materjalide kogumise põhjal on ilmunud raamatud „Mees, kes puutus põtra“ ja „Alam-Pedja lood“.

Homme toimub Urmas Tartese loeng loomaaias

Tallinna loomaaed annab teada

Foto Arne Aderloodusemees.ee

 

Loodusemees Urmas Tartes. Tooma

Loodusemees Urmas Tartes. Tooma

Tallinna loomaaed kutsub põnevatele kohtumistele tarkade teadlaste ja suurepäraste jutuvestjatega!

Elurikkuseteemalised loengud toimuvad Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses (Ehitajate tee 150) 30. oktoobril kell 17. Loengud toimuvad TASUTA!

„Elu kui elukeskkonna kujundaja ja hoidja“

Lektor Urmas Tartes, zooloog ja putukateadlane, TA looduskaitse komisjoni esimees

43. NÄDAL 21.10.2024 – 27.10.2024. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Üksikud võililled õitsevad ka sügisel

Nädal kujunes tavapärasest soojemaks. Kui harilikult püsib siin kandis oktoobri viimasel kolmandikul juba ööpäeva keskmine õhutemperatuur viiest kraadist madalamal (üldine vegetatsiooniperiood on lõppenud), siis lõppenud nädalal kõikus ööpäeva keskmine õhutemperatuur 7,2…11,2 kraadi piires.

Kuusevaigunäts

Kirjutas Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader, loodusemees.ee

Oktoobris viimane aeg on tuua aialillede katteks ja majakaunistuseks koju suuri kuuseoksi. Neid otsides jääb metsas puudel silma ka suuri läbipaistvaid vaigupisaraid. Neid kogudes saame tervislikuma närimiskummi kui poes müüdavad nätsud, mis sisaldavad kehale kahjulikku ksülitooli.

Kogu Põhja-Euraasias on puuvaik olnud tänapäeva närimiskummi tervislikumaks eelkäijaks, mida kasutati juba kiviajal. Eestist on andmeid vaigu närimise kohta üsna napilt. Vändrast on kirja pandud järgmine õpetus: “Tiisikust saab ära hoida ja arstida siis, kui süüa õige tihti kuuse vaiku. Hallistes on karjased kevadel kase- ja lepamähi kõrval söönud ka kuusemähki, „see on noort vaiku“.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.