VIDEO: varasügisestel metsateedel

Submitted by Looduskalender on Thu, 26.09.2019 - 21:04
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Image
Noor metsisekukk
Body

Noor metsisekukk

 

Metsis ehk mõtus        Tetrao urogallus

 

Metsisekaamera kaudu oleme saanud piiluda varakevadel nende uhkete lindude mängu. Looduses jäävad kohtumised metsistega paraku üha harvemaks, aga nn „hullude kukkedega“ (aga ka kanadega) üha sagedasemaks – mis teha, kui asurkond ja elukohad hävivad või ka kahjustatud saavad.

Metsised on meie looduse põlisasukad ehk umbes seitsme tuhande aasta eest, kui meil pärast jääaega hakkasi kasvama männikud olid ka metsised platsis.

Videol näeme, millisteks on sirgunud tänavused noored kuked.

Kanalistele omaselt muneb emaslind hulga mune – kuuest kuni üheteistkümneni ja haudumine vältab kuni neli nädalat. Maapinnal olevate suurte kanaliste pesasid võivad rünnata kõikvõimalikud pisikiskjad, varasemalt ka metssead. Kuigi vähese lennuvõime saavutavad metsisetibud juba kümnekonna elupäevaga saavad nendest sügisel noorlindudeks heal juhul kümnest kaks (võib arvata, st videol nähtavad noored kuked on ühe pesakonna noorlinnud).

Hetkel leiavad metsised oma toidu veel männikutest leiduvatest marjadest, aga metsised vajavad oma lihasmaos kruusa, et toitu peenestada. Kruusa otsitakse metsateedelt ja varjulisemalt ojasängidest.

Kui maapinnalt enam toitu ei leia, siis katab tavaliselt ka lumi juba maapinda ja metsised siirduvad männilatvadesse, kust maapinnale tullakse üpris harva, aga talvisest elukorraldusest, kui juba sealmaal elame.

 

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.