VIDEO: toimuvast hülgelesilas

Submitted by Looduskalender on Mon, 22.02.2021 - 17:38
Autorid

Video Olle Koert, www.tt.tt

Body

 

Hallhüljes       Halichoerus grypus

 

Lubasime Teile märku anda, kui hakkavad toimuma või toimuvad olulised sündmused hülgelesilas. Olle tegi kaameraga ringkäigu ja on millele tähelepanu juhtida. Alustuseks see, et niikaugele, kui silm ulatab on Saaremaa läänerand kaetud rüsijääga, mis veel lainetab ja suured veeelanikud saavad jää vahel rahulikult sukelduda ja uuesti hingama tulla. Ööseks lubatakse kagutuule tugevuseks kuni 15m/s ja hommikuks võib olukord muutunud olla.

Nüüd päevakangelastest. Täna ja lähemate päevade aegu saavad esimestena ilmavalgust näinud hülgepojad üle poole kuu vanusteks. Mida see tähendab? Vanemate poegade laigulise kasukaga emasloomad lõpetavad poegade imetamise ehk pojad võõrutatakse ja algab innaaeg. Peaaegu musta kasukaga „kavalere“ toimetab rannal, avatud lõugadega peletavad kogenud pullid eemale nooremaid konkurente, kes on ka varmad taanduma.

Vanemate hülgepoegade kasukad on tumedamaks muutunud ehk titekarv hakkab asenduma nö päriskarvkattega (tumedamaks on kasukad määrinud ka viimaste päevadega lume alt välja sulanud pinnas). Emapiimast võõrutamise järel peab hülgepoeg iseseisvalt elus hakkama saama. Vanemad ja tugevamad hülgepojad kaaluvad kindlasti juba nelikümmend viis kilo ja neil on välja arenenud immuunsüsteem.

Lähiajal on põhjust toimuv jälle veidi tähelepanelikumalt üle vaadata.

Lähiajal on põhjust toimuv jälle veidi tähelepanelikumalt üle vaadata.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.