Pikk videolugu: rähn hõivab tihase pesakasti

Enviado por Looduskalender el Lun, 31/10/2016 - 18:18
Autorid

Kirjutas ja videod salvestas Olle Koert, www.tt.ee

 

 

Cuerpo

Rasvatihase pesakasti sissepääsu ava oli puuritud 3,5 sentimeetrise puuriga. Selleks, et suur- kirjurähn pesakasti mahuks pidi ta ava vähemalt poolteist sentimeetrit suuremaks õgvendama.

Alates möödunud neljapäevast käis rähn pesakasti kallal lammutamas, et auku oma keha jaoks parajaks meisterdada - ikka tunnike tagumist ning paar tunnikest vahet ja nii vahelduva graafikuga kaks päeva. Ega rähn ettevõetut naljalt pooleli jäta ning visadus viis sihile.

Laupäeval siis pressis end lõpuks sisse ja hakkas koheselt rasvatihaste „sisustust“ välja loopima. Nagu näha on tegu suur-kirjurähni emaslinnuga, kellel punane kuklalaik puudub

Väike vaheaeg, kas ümbruse kontrollimiseks või kehakinnituseks, aga äkki sai lihtsalt töötuju otsa?

 

Suures „koristustuhinas“ visati välja ka kevadest pesasse jäänud muna. Mäletatavasti rüüstas sama pesa kevadel väänkael ja rasvatihastel jäi pesitsemine katki: LINK

Suur-kirjurähni pesades pole kevadel munade all pesamaterjali, ainult raiumisest jäänud laastud. Üldjuhul arenevad pesamaterjalis hästi kõikvõimalikud parasiidid ja pisilased – siis võiks nagu arvata, et emaslind viskas pesamaterjali välja esmalt hügieeni huvides….

Õhtul, tunnike tavalisest hiljem saabus hämmeldunud vast ka veidi häiritud rasvatihane, aga on siiski pesakastis edasi ööbimas käinud. Selline elu jääb meie silme eest tavaliselt varjule. Vaatame, kuidas asjalood edasi kujunevad.

Nädala eest oli rasvatihane pesakasti omale külmenenud ööde tarvis ööbimiseks kohandanud ja seal ta ka ööbib.

LINK

pesa

Kevadtalvel tegi suur-kirjurähn juba korra omale pesakasti ava suuremaks ja siis sai pesakastile tihaste jaoks uuesti väiksema avaga „paik peale“. Pildil tänane fotosüüdistus.

Seda, et rähnid pesakasti ümbruses tegutsevad on teada sest ühe läheduses paikneva vana kuuri on tegelaseed päris auklikuks toksinud…

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.