VIDEO: kui pole forelle koelmul näeme seal luukaritsaid

Postitas Looduskalender - K, 12.12.2018 - 17.17
Autorid

Video salvestas Parabols, LK foorumist

 

Video paari aasta tagune: tänavu on veevool äärmiselt väike ja vesi video salvestamiseks sogane

Sisu

 

Luukarits          Pungitius pungitius    

 

Saleda ja süstja kehakujuga luukaritsatel märkame seljauimel ogasid. Neid võib seljauimes olla üheksa kuni üksteist, lisaks veel igas kõhuuimedes üks oga.

Silma hakkab luukaritsate peenike sabavars. Nende väikeste kalade eluiga küündib kuni kolme aastani. Enamus sarnase kehapikkusega, viis, kuus sentimeetrit.

Mida luukaritsad koelmul toimetavad? Eks nad marjaröövlid ole, aga juba kruusaga kaetud kudepesa rüüstamiseks pisikestel kaladel jaksu pole. Välja uhutud forellimarja peale ollakse suisa aplad, aga need marjaterad on nii ehk teisiti hukkumisele määratud. Hoopis ohtlikum on nende tegutsemine aprillis, mais, kui kooruvad forellide vastsed sest nendest käib luukaritsate jõud üle.

Mida siis veel veekogudest toiduks otsitakse? Surusääskede vastseid, aerjalisi ja teisi veekogudes elutsevaid põhjaloomi.

Luukaritsatele sobivad elupaigaks madalad, allikaveelised veekogud, aga nende kalade liikumised on täiesti ettearvamatud sest neid on leitud nii salvkaevudest ja kirjanduse andmeil segi puurkaevudest.

Röövkaladele on aeglaselt toimetavad luukaritsad omakorda arvestatav toiduobjekt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.