VIDEO: mida jäljerida jutustada võib?

Postitas Looduskalender - K, 06.02.2019 - 14.14
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

 

Jäljerida, peatuskoht ja minemajooksmise rada

Sisu

 

Ilves, harilik ilves või ka euroopa ilves      Lynx lynx

 

Lumes liikunud ilvese jäljed tunduvad leidjale väga ümarad ja suured.  Talveks kattuvad ilvestel varba- ning päkaalused, tiheda ja karmi karvaga, mis suurendab umbes paarkümmend kilo kaaluva looma jalgade kandepinda lumes liikudes.

Üksikjäljes märkame nelja varvast, kuigi esijalgadel on ilvestel neid tegelikult viis, aga viies paikneb sedavõrd kõrgel, et mingit jäljendit sellest ei jää. Esikäpa jälje pikkuseks on kuni üheksa sentimeetrit, tagajala jäljel pikkust kröömike vähem.

Oma pikkadest ja tugevatest küüniste jälgi kõndiv ilves ei jäta: küüned surutakse vajadusel välja libedates kohtades, mõnd takistust ületades ja muidugi saaki rünnates. Üldse püüavad ilvesed oma tegutsemist jälgede kaudu võimalikult vähe välja näidata. Ekskremendidki maetakse lume alla ja vahel kaetakse ka uriinilaik lumega.

Kui emasloom liigub koos mulluste poegadega, astuvad noorloomad vanalooma jälgedesse - pole ime, kui ühe ilvese jäljerida, kaheks või kolmeks peaks hargnema. Perekonna koos liikudes jääb nende sammupikkus alla poole meetriseks.

Puhkama jäädakse, kas vähema lumega tihedasse kuusenoorendikku või mõne suurema, aga tihedama kuuse varju, mille alumised oksad lumekatteni võivad ulatuda.

Mida võiks teha uudishimulikum metsashulkuja, kui ta peaks ilvese jälgedele sattuma?

Esiteks selline jäljeküttimine pole inimesele ohuks ja ei sega ka ilvest, kes võib läheduses täie rahuga meie tegemisi jälgida.

Huviline püüab mõistatada, kuidas ja miks on loom just sarnaselt tegutsenud. Kuid aeg ajalt, kui ilves on oma liikumist muutnud võiks näiteks jälitaja kükitada, et uurida tähelepanelikult ümbrust umbes looma silmade kõrguselt…

Tähelepanelikul võib metsas huvitavaid üllatusi ette tulla.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.