Kibuvitsa tuulepesad

Postitas Looduskalender - P, 11.08.2019 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Sisu

Kaksteist aastat tagasi kirjutasime Mikk Sarvega ühte kalenderkogumikku mõtted, mida teha igal kuul. Tänasel augusti keskpaiga pühal pühapäeval mõtle, kas oled seda juba teinud?

Augustikuu hüva mõte:

„Looduse tervendava väe talletamine. Vii kõik mullused tabletid mürkide kogumiskasti. Lase päikesel end pruuniks paista, pese hommikukaste või külma kaevuveega. Unusta kehakeemia purgid ja pudelikesed. Korja ravimtaimi, käi ära taimetarga juures või -kursusel. Võta saak marjaaiast ja pista nad pudelisse. Öösel maga maamaja võrkkiiges ja loenda taevatähti, soovi unistused langevate tähtede saatel täituma. Sõida unistuste reisile oma väepaika siin või sealpool piiri. Sõida varahommikul sõbraga kalale."

Aga on veel üks asi, mida endasse talletada. Meremüha ja laineväge. Küllap on meri meis kõigis juba sündides sees ja kui veel tänavu mere ääres käimata, siis mine täna, mine kohe, kohe!

Ja kas mäletate veel, et tänavune aasta puu on kibuvits? Just kibuvitsasid tasub seal mere ääres tähele panna.

Harilik kibuvits

Harilik kibuvits ( www.loodusemees.ee )

Küllap leiate veel üksikuid roosasid kibuvitsaõisi ja juba esimesi punakaid marju. Aga üllatada suudavad meid igal aastal punased karvased tutid kibuvitsapõõsas. Esimesel pilgul võib tunduda, et kibuvits on peast segi läinud ja marjade asemel endale punased siilikesed külge kasvatanud. Aga ei, need pikkade kombitsatega tegelased on koduks kibuvitsapahklastelele, pisikesele kiletiivalisele  putukale. Nende väikesed röövikud leiame üles alles siis, kui selle kibuvitsa punase tuti pooleks lõikame. See vohav moodustis on otsekui kibuvitsa vähkkude ja seetõttu on vanarahvas arvanud teda ka ravima vähki. Sarnast raviti ikka sarnasega.

Aga nende kibuvitsa tuulepesadega raviti ka infarktihaigeid, nendest tehtud teega. Ja kui suvel vesi muudkui ujudes kõrva läks ja kõrv valutama hakkas, siis istuti kibuvitsatuulepesa suitsu sees käteräti all.

Olge siiski kibuvitsarägastikku sisenedes ettevaatlikud, augustikuus saadud haavad lähevad kergesti mädanema, siis saab abi ainult raudrohumahlast.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.