VIDEO: karuvaatlus Alutagusel koos noore loodusesõbraga

Postitas Looduskalender - N, 22.08.2019 - 16.16
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Image
Karu 
Sisu

 

Karu ehk pruunkaru        Ursus arctos

 

Augustikuu tõi karude ellu teatavad muutused sest tuleb hakata ette valmistuma talveks.

Kui südasuvel hulkusid üksikud karud laiemalt ringi ja peamiselt rahulikumal öisel ajal, siis nüüdseks on jäädud veidi paiksemaks ehk lähemale toitumiskohtadele.  Poegadega emasloomade liikumine oli ja on piiratum.

Karud käivad teatavasti meelsasti kaeras seda just veidi enne vilja täisküpsust ja õieti teevad: kaer vähendab LDL kolesterooli ehk „halva kolesterooli“ taset organismis kuigi see on meie, inimeste teadmine.. Nuumaajal võime kõigest hoolimata ettevaatlikuid karusid kohata metsaäärsetel põldudel ikka alles videvikus. Umbes pool kaerapõldudest on juba koristatud. Kui kaerapõlde karu elukohas pole käiakse ka nisus ja hernes, aga harvemini.

Karud söövad vilja sageli istukil ehk see pole legend: esikäppadega rebitakse vilja ja haaratakse pööriseid suhu, kui käppade ulatus tühjaks söödud nihutatakse ennast tagumiku peal veidi edasi – nii sünnib karu toimetamisest täiesti äratuntav jälg. Eks need metsased põlluveered on päris ära sõtkutud, aga loomad justkui teaks, et karujahi hooaeg algas augustis ja lõped koos oktoobri kuuga käitudes äärmise ettevaatlikkusega.

 

Metsades ja rabades otsitakse marju (pohli, hiljem jõhvikaid), sarapikest leiab pähkleid, käiakse mahajäetud talude õunaaedades, vahel ka inimeste läheduses. Pahandustega saadakse hakkama mesilates, kui tarusid pole elektrikarjustega kaitstud, aga needki rüüsted lähevad enamalt jaolt noorte alles iseseisvunud loomade tegudena kirja sest üldjuhul peletab näiteks tänane inimlõhn kogenud loomad koheselt sellisest paigast eemale. Ega karu ilma erilise vajaduseta ületa isegi äsja metsas liikunud marjulise või seenelise käigurada samal päeval.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.