Belgia taas ilma huntideta

Postitas Aasta Loom - P, 13.10.2019 - 09.00
Sisu

Foto: Valeri Štšerbatõh

2018. aasta jaanuaris ületas rahvusvahelist uudiskünnist nooruke emane hunt Naya, kes kümne päeva jooksul Saksamaalt läbi Hollandi Ida-Belgiasse rännates ligi 500 kilomeetrit läbis. Nüüd on Naya taas üle-Euroopalistes uudistes - enam kui tõenäoliselt langes emahunt koos oma järglastega salaküttide ohvriks.

Hunt, kes rahva seas sai nimeks Naya, oli esimene võsavillem, keda Belgias enam kui 100 aasta jooksul oli nähtud. Viimane teadaolev hunt kütiti seal aastal 1897.

 

Naya saabumisega Belgiasse täitus ka suur looduskaitseline eesmärk – hunt oli viimaks ometi tagasi igas Mandri-Euroopa riigis. Veelgi rohkem elevust külvas uudis, et 2018. augustis nähti Nayat liikumas koos isase võsavillemiga, kes pälvis nime August. Ehk on varsti ka pisiperet oodata! Tõepoolest, mais 2019 andis rajakaamera jäädvustus alust väita, et Naya oli tiine.

 

Pärast maid pole Nayast ja tema kutsikatest märkigi olnud. Samuti on tummaks jäänud Naya GPS-kaelus. Augustit on rajakaamerate abil aga nähtud ning tema on igati elu ja tervise juures. Küll aga kinnitavad muutused tema käitumises, et ta elab üksiku hundi elu.

 

Hundid ei liigu koduterritooriumilt eemale, kui neil on kutsikad. Nad ei sure poegimise käigus. Maanteel hukkumisest oleks kindlasti juba teada saadud. Paratamatult meenutab Naya lugu meie enda Sindi hundi müstilist kadumist. Ka Naya puhul peetakse salaküttimist ainsaks loogiliseks seletuseks, eriti arvestades vihaseid telefonikõnesid hundikaitsjatele, milles osa hundivaenulikke kütte ähvardasid loomad tappa. Kuid tõeliselt vettpidavaid tõendeid (looma surnukeha) pole leitud ning seetõttu pole salaküttimise teooria ametlikku tõestust leidnud.

 

Midagi pole teha, hundi elu ei ole kuskil meelakkumine ning salaküttimine on sutele suureks ohuks pea kõikjal. Eriti keeruline on huntidel, kes on asunud elama riikides, kus võsavillemeid pole enam kui 100 aastat eksisteerinud ning inimestel tuleb tippkiskja kohalolekuga metsades uuesti harjuda. Ka näiteks Hollandis on lugusid huntide müstilisest haihtumisest – kolm riigis viimase nelja aasta jooksul nähtud 16 hundist on kadunud.

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.