Uudised

Rahvuslooma sünnipäeval: kuidas aasta on läinud

Postitas Aasta Loom - T, 23.04.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Maal näituselt "Võsad ja villemid". Näitus Eesti Loodusmuuseumis jääb avatuks kuni 10. juunini.

 

Täna, jüripäeval 23. aprillil tähistab Eesti rahvusloom hunt oma esimest sünnipäeva. Sünnipäeva puhul avatakse Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis näitus "Võsad ja villemid“, avamissündmusel tutvustatakse ka rahvuslooma uut logo ning kokkuvõtteid rahvuslooma käekäigust teevad teiste hulgas zooloogid Aleksei Turovski ja Peep Männil. 

Rahvuslooma nimetamisest on möödunud aasta ning selle aja jooksul on rahvuslooma meeskond koostöös lambakasvatajate,looduskaitsjate, teadlaste ja jahimeestega otsinud ja välja töötanud lahendusi, et tagada rahvuslooma pikaajaline hea käpakäik – ehk hundid söönud, lambad terved.

Rahvusloomal on sünnipäev - üks aasta

Postitas Aasta Loom - T, 23.04.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Rahvuslooma sünnipäeva puhul avatakse täna Eesti Loodusmuuseumis maalinäitus "Võsad ja villemid" ning hundil on logo, mille on loonud Asko Künnap. Räägime paar sõna rahvusloomale logo kujundanud kunstnikuga.

 

Kuidas see juhtus, et end rahvuslooma tegemistesse mässisid?
Hundiga on nagu kuradi või üleaedsega – annad sõrme, võtab käe. Alul oli va susi aasta loom, siis juba rahvusloom. Pole ma ei kassi- ega koerainimene, ilmselt mitte ka inimesteinimene. Aga natuke ilvese- või hundiinimene ikka. Kindlasti mitte mägra-, siili- või mügriinimene. Olen hunti joonistanud ikka õhinapõhiselt – mingi peenike äriprojekt see minu jaoks pole. Sull ja feim luuravad teistes võpsikutes.
 

Kas massiline huntide tapmine on karibu päästmiseks Kanadas õigeim lahendus?

Postitas Aasta Loom - P, 31.03.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Foto: Dean Biggins (U.S. Fish and Wildlife Service), Wikipedia

 

Kanadat on tabanud iga-aastane põhjapõtrade päästmise ja huntide hävitamise debatt. Seekord on küsimuse all Loodealade provintsi kaks karibukarja, kelle arvukus on alates 2015. aastast vähenenud enam kui 50%.

Saksamaa hundipopulatsiooni taastumisel on võtmerolli mänginud sõjaväebaasid

Postitas Aasta Loom - P, 17.03.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Huntide populatsioon on Euroopas kasvamas.
Foto: Valeri Štšerbatõh

 

Hundid hävitati Saksamaal 19. sajandil, ent 1980. ja 1990. aastatel Euroopas vastuvõetud looduskaitsealased seadused lõid hundi tagasitulekuks soodsa pinnase. Üksikud hundid hakkasid Poolast Saksamaale naasema 1990. aastate lõpus. Esimene pesakond sündis aastal 2001. Tänaseks elab Saksamaal 73 hundikarja ning 30 hundipaari, kusjuures populatsioon kasvab jõudsalt.

 

Huntide naasmise lugu analüüsides on avastatud, et olulise hooandja rolli täitsid Saksa suured Külma sõja aegsed sõjaväepiirkonnad. Nimelt on seni igas liidumaas esimesed hundipaarid ennast sisse seadnud just sõjaväe treeningpiirkondadesse.

 

Veel vastla-liu hundist

Postitas Aasta Loom - P, 10.03.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Huntidel algab talve lõpus karvavahetuse aeg.
Foto: Valeri Štšerbatõh

 

Eelmisel nädala vaatasime videot hundist, kes lasi mäest alla pika liu. Seepeale tekkis aga lugejatel küsimus, et kas hundil olid parasiidid ja sellepärast tahtis ta end liugu lastes vastu mäe külge hõõruda?

Video on filmitud 2018.aasta maikuu algul. Seega kevadisel ajal, mil Yellowstone’i hundid on hõivatud talvekarvast vabanemise tüütu ülesandega. Pelgalt videole toetudes tundub, et just sellega hunt parasjagu ametis oligi – ning vägagi lõbusal moel. Liu lõpus jätkab ta hammastega karva väljakiskumist. See ei ole sugugi haruldane vaatepilt.

Hundid lasevad kevaditi kasukast vabanemiseks mäenõlvadelt alla, olenemata sellest, kas lund on või ei ole: sageli just pea ees ja tagumik püsti, nagu see isand videos. Võsavillemid on karvaeemaldusmeetodite osas igati leidlikud.

Päästetud hunt sai GPS-kaeluse

Postitas Aasta Loom - P, 24.02.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Noore isahundi aitas õhtuhämaruses uuesti metsa Pärnumaa Jahimeeste Liidu jahimehed ja hundiuurija Marko Kübarsepp.
Fotod: Eero Nõmm ja Marko Kübarsepp

 

Vabariigi sünnipäeva eel rõõmustas meid südamlik lugu; 21.veebruari varahommikul tegid tublid noormehed rahvusloomale suure heateo ning päästsid Pärnumaal Sindi paisu juures jäisesse jõkke lõksu jäänud hundi. Uudis sellest jõudis 22. veebruaril ka BBC uudistekanalisse, milles suure levikuga uudistekanal andis põhjaliku ülevaate võsavillemi päästeoperatsioonist ning märkis ka ära, et hunt on alates 2018. aastast Eesti rahvusloom.

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.