Siidisaba

Postitas Looduskalender - L, 19.10.2019 - 11.22
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Siidisabad

Siidisabad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Mäletan, et kui 1992. aastal ajakirja Eesti Loodus zooloogiatoimetajaks läksin, sain peatoimetaja Ain Raitviirult esimese ülesande - kirjutada siidisabadest. Ma isegi ei mäleta, kas see lugu ilmus, sest proovisin seda lugu kirjutada raamatute ja artiklite järgi. Midagi ei tulnud välja. Mäletan, kuidas vaevlesin, et kas peaks kirjutama, et siidisabad viristavad, siristavad või tiristavad. Neil on tõesti eriline hääl, küllap olete teda tänavu juba kuulnud?

Muidugi olin ma seda lindu juba tollal Kabli linnujaamas peos hoidnud, aga sellest pole ju midagi rääkida.

Ja alles kakskümmend aastat tagasi hakati igal aastal uudistes kirjutama siidisabade  „purju jäämisest“, see juhtub siis, kui on üle käinud esimesed käredad külmad ja taas sulale läinud siidisabade toidumarjad ja -õunad käärima lähevad. Aga mulle ei meeldi see teema eriti.

Aga tõelise elamuse osaliseks sain ma kümmekond aastat tagasi. Olen sellest kirjutanud nii:

Ja seal need siidisabad ongi! Otse sauna taga õunapuu otsas. Üks uhke suletutiga lind istub kõrgel ladvaoksal. Peab vahti. „Mind võite usaldada, mulle ei jää miski märkamata“ sellest kõneleb kogu ta kehahoiak“.

Ülejäänud hekseldavad kollaseid taliõunu. On need nüüd tellissaared, igatahes midagi sellist, mida vanaemagi tavatses jõuluks kuusepuu külge riputada.

Kaunid on need linnud, roosakasbeeži sulestiku ehteks on ähvardav kollane viirg sabaotstel ja oranž täpike tiiva-küüdusel.

Suletutti laseb paista vaid kõige kõrgematel oksal istuv valvur-siidisaba, teised on silepead. 

Kogu see kamp muudkui pugib. Pugib ja ühteaegu kirjab maad valgete laikudega, nende ainevahetus on küll ülikiire. Aga põnev on see, et ühte õuna ei hekselda kunagi üle kahe linnu, kolmanda vahele trügimiskunst on minu jaoks uudne... 

Ei mingit vihaselt karjumist ega ähvarduspoose – lihtsalt minnakse ja võetakse teisel nokast kinni. Kes on kangem pigistaja, see saab õunalauale nokitsema.

Võtke aega neid põnevaid linde jälgida.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.