Rahvusvaheline kesktalvine veelinnuloendus - 2020

Postitas Looduskalender - R, 03.01.2020 - 10.10
Autorid

Leho Luigujõe, Eesti Ornitoloogiaühing kutsub osalema

Foto Arne Ader

Sillerdus Elva ojal

Sillerdus Elva ojal ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Tulemas on kesktalvine veelinnuloendus

Ornitoloogiaühing kutsub linnutundjaid jaanuaris osalema iga-aastasel kesktalvisel veelindude loendusel. Sel aastal pöörame erilist tähelepanu püttidele ning luikedele.

Loenduse eesmärk on hinnata veelindude populatsiooni seisundit ja arvukust. Osalemiseks tuleb valida endale sobiv avatud veega mereranniku lõik või siseveekogu ning kokku lugeda kõik kohatud veelinnud. Kirja tuleb panna ka täpne vaatluskoht, jääolud ja mitu protsenti vaatlusalast ehk sektorist kaeti. Soovitatav on teha vaatlusi 11.–12. jaanuaril, mille on Wetlands International valinud sel aastal keskseteks loenduskuupäevadeks, kuid arvesse lähevad ka kõik teised jaanuaris tehtud vaatlused. Vaatluse planeerimisel tuleb kindlasti arvestada ilmaga.

Tuttpütiaasta puhul on eriti oodatud püttide vaatlused. Lisaks toimub ka rahvusvaheline väike- ja laululuikede loendus ning seepärast palun üles märkida talvitavate luikede pesakonna suurused.

Andmed palume sisestada otse andmehalduse keskkonda PlutoF (https://plutof.ut.ee/) või rakenduse Legulus (https://www.legulus.tools/#/) kaudu, kust need jõuavad ka portaali eElurikkus (https://elurikkus.ee/). Märkuste lahtrisse palun kindlasti lisada jääolude kirjeldus ja sektori katvus. Tulemused saab kirja panna ka vastavasse ankeeti ning saata see elektrooniliselt koordinaatorile Leho Luigujõele aadressil leho.luigujoe@gmail.com või postiga aadressil Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005, märksõna „Talvitavad veelinnud“.

Kesktalvise veelinnuloenduse juhendi, vaatlusankeedi ja loendusalade kaardid leiab ornitoloogiaühingu veebilehelt: LINK

Rahvusvaheline veelinnuloendus toimub sel aastal 54. korda.

Lisainfo:

Leho Luigujoe

Kesktalvise veelinnuloenduse koordinaator

Tel 507 9713

leho.luigujoe@gmail.com

www.eoy.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.