VIDEO: musträhni "töömaa"

Postitas Looduskalender - P, 19.01.2020 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Video salvestas Ahto Täpsi

Loodusheli Veljo Runnel

Musträhn

Musträhn ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Musträhn ehk rahvakeeli nõgikikas     Dryocopus martius

 

Kui meie suurim rähn peaks metsatukas tegutsema ega ta siis kuulmata ja heal juhul nägemata ka ei jää, kuigi tegu on argade lindudega. Nende talvine arukus võib olla paarikümne tuhande ringis sest vanalinde võime pidada paikseteks, aga noorlinnud hajuvad vanemate elualalt, peab ju omale sobiva elupaiga ning kaaslase leidma. Talvisel ajal tegutsetaksegi üksikult, aga veebruaris hakkavad kuivanud oksale kiire „põristamisega“ isaslinnud oma valitud elupaigast märku andma (sama teevad ka emaslinnud, aga märksa harvemini).

Tõepoolest suured linnud sest hästi tuttavast suur-kirjurähnist on nende kehapikkus kaks korda pikem, aga poole meetriseks ei sirgu isegi suured isaslinnud. Kaaluvahe võib olla kuni neljakordne sest suur-kirjurähni kaal jääb alla saja grammi.

Kui musträhni isaslinnu pealagi on üleni punane, siis emaslinnul ainult kukal. Kollase nokatüvikuga võrreldes tunduvad lindude silmad veelgi heledamatena.

 

 

 

Lumeta metsaalusel võime trehvata päris võimast ja hästimärgatavat „lammutamist“, mida harjumata silm ei pruugi linnu tööks pidadagi. Tugeva peitlisarnase nokaga ja umbes kümne tuhande löögiga päevas annab hullematki korda saata ja teatavalt tegutseb lind sageli maapinna lähedal. Kui sellistest kohtadest on toidulaud rikkalik ja saab rahulikult tegutseda naaseb musträhn oma töömaale ka järgmistel päevadel. Talvisel ajal peab päevas leidma sellistest toitumiskohtadest üraski- ja siklasevastseid vast oma kolmveerand tuhande jagu.

Talvisel ajal rüüstatakse ka kuklasepesi sest need pole ju läbi külmunud nagu pakaseliste ilmadega lamapuit või kõdunevad kännud. Päevasesse toidukorda võib mahtuda kuni tuhatkond sipelgat.

Musträhni lõhutud männikänd

Musträhni lõhutud männikänd ( www.loodusemees.ee )

Juba varakevadel on meil põhjust musträhnike elukorraldusele uuesti pilku heita.

Kuula musträhni: LINK

Musträhni vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.