Kiivitajate kevadränne sai alguse

Postitas Looduskalender - K, 19.02.2020 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kiivitaja

Kiivitaja ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Kiivitaja         Vanellus vanellus

 

Nn kevadekuulutajaid märgati juba nädala eest sest rändeks sobivaid  lõunakaare tuuli koos soojade ilmadega on tänavu pidevalt esinenud. Mõnes mõttes isegi kummaline, et nad sellise talvega varem ei saabunud?

Rändurite liikumisteed kulgevad kevadel mööda rannaniite või jõeluhti. Põldudelt otsitakse toitu veelompide ümbrusest, kus maapind sulanud ja tõenäolisem selgrootuid söögiks leida.

Laiade, ümaraotsaliste tiibadega kiivitajate lennupilt jääb neil veidi heitlikuks ja eemalt paistab linnusalk mustvalgena, aga linnud hakkavad maanteedel autoga kulgejatele kindlasti silma.

Kui peaks õnnestuma kiivitajaid nägema lähemalt võime tõdeda, et tegu on üpris värvikate lindudega ( Arne fotol kenasti näha). Mustal pealael turritab uhkelt kaardus tutt, nokk must, silmad pruunid ja kurgualune paistab ühtlaselt mustana. Emaslinnul võib tutt pealeal olla veidi lühem (aga see ei pea nii olema), aga muidu on sugupoolte sulestik sarnane.

Hea valguse korral küütleb kiivitajate seljapool metalselt rohekalt, tiivanukid punakalt. Rinnasulestik must, alapool valge, sabasuled roostekarva. Kahlajate suht pikad jalad pruunikaspunased.

Kiivitajate pikkus jääb kolmekümne sentimeetri ringi, kaalu paarsada grammi ja tiibade siruulatus võib küündida üle seitsmekümne sentimeetrini, seega suured linnud.

Kevadrände aegu võime kiivitajaid kohata päris massiliselt, kui põhja pool pesitsejad meil toitumispeatuse teevad või edasirändeks sobivaid ilmaolusid ootavad.  

Lagedal seltsingute tegutsevad linnud on tähelepanelikud ja lahkuvad häirja ilmudes „kviitades“. Muuhulgas sellest ka lindude eestikeelne nimi.

Kiivitajate vaatluseid: LINK

Kiivitajad

Kiivitajad ( www.loodusemees.ee )

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.